XTB: Przyjęcie planu Paulsona nie uspokoiło rynków

XTB
06-10-2008, 17:01

Niestety, już po pierwszym dniu można stwierdzić, iż jeden z zamierzonych celów planu – uspokojenie rynku, nie został osiągnięty. I prawdopodobnie już nie zostanie.

W piątek można było jeszcze mieć nadzieję, iż spadki amerykańskich indeksów były tylko realizacją zysków. Dziś nie ma wątpliwości – od udanego głosowania nad planem amerykańskie akcje potaniały już o ponad 9% (swoją drogą na tym tle nasze -6% wygląda i tak nieźle). Co więcej tym razem silnie reaguje także rynek waluty, a to już jest novum. Od piątkowego wieczoru dolar stracił 5% wobec jena i jednocześnie zyskał 7% wobec meksykańskiego peso. To najlepiej oddaje rynkową percepcję ryzyka. Rykoszetem dostaje się także złotemu, który wobec dolara traci dziś 4%. Wreszcie, nie ma poprawy na rynku międzybankowym. Dziś stawki wzrosły zarówno w Europie, jak i USA. Fed zapowiedział co prawda, iż podwoi wartość transakcji z bankami, jednak póki co nie przynosi to rezultatu. Niestety, póki co działania amerykańskiej administracji przypominają dmuchanie na ogień. Im są silniejsze, tym rośnie nie zaufanie – a niepewność.  

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / XTB: Przyjęcie planu Paulsona nie uspokoiło rynków