XTB: Ropa, dolar i dane o zapasach

XTB
opublikowano: 06-02-2008, 13:30

Po wtorkowym, sięgającym prawie 2 proc. spadku, który sprowadził kurs ropy Brent do poziomu 88,76 dol. na koniec dnia, dziś ceny lekko odreagowują. O godzinie 13:15 baryłka ropy Brent kosztowała 89,01 dol., wobec dziennego minimum na 87,82 dol. i maksimum na 89,20 dol.

Wczorajszy spadek cen, powszechnie jest wiązany z publikacją styczniowego indeksu aktywności  sektora usług w USA. Amerykański Instytut Zarządzania Podażą poinformował we wtorek, że publikowany przez niego indeks ISM-usługi (ISM Services Non-Manufacturing Index), spadł w styczniu poniżej poziomu 50 pkt., oddzielającego rozwój od recesji i miał wartość  41,9 pkt. To najniższy odczyt tego indeksu od ataku na WTC i pierwszy od marca 2003 roku jego "recesyjny" odczyt.

Zależność pomiędzy zachowaniem ropy a danymi z USA, nie do końca jednak znajduje pełne potwierdzenie w faktach. Ceny zaczęły spadać już wcześniej, wraz z umocnieniem dolara na świecie. Ta zależność nie jest przypadkowa. Dolar i ropa od dłuższego czasu wykazują dużą korelację, co stanowi skuteczne narzędzie prognozowania przyszłych trendów na rynku ropy.

Jeżeli jednak już szukać fundamentalnego uzasadnienia wczorajszego spadku, to należałoby wskazać na obawy o silne spowolnienie w Europie i recesję w USA, co może wpłynąć na ograniczenie popytu na ropę. A nie tylko na sytuację w USA.

W dniu dzisiejszym notowania ropy będzie kształtowało zachowanie dolara oraz publikowane o godzinie 16:30 tygodniowe dane o zapasach paliw w USA. Analitycy ankietowani przez Reuters prognozują, że zapasy ropy wzrosną o 2,6 mln baryłek, benzyny będą wyższe o 2 mln, natomiast destylatów spadną o 1,9 mln.

Obecnie najbliższym liczącym się wsparciem na wykresie ropy Brent, jest poziom 87,39 dol. Wyznacza go  dołek z 21 stycznia br. (wykres dzienny). Oporem jest natomiast lokalny szczyt z 29 stycznia br. na poziomie 92,20 dol. Analiza techniczna aktualnie preferuje stronę podażową. To nie tylko zapowiada przełamanie wsparcia na 87,39 dol., ale też rosnące prawdopodobieństwo spadków w najbliższych tygodniach ku szerokiej barierze popytowej 77,64-78,42 dol., jaką wyznaczają szczyty z 13 lipca 2007 roku i 7 sierpnia 2008 roku.

Powyższe wnioski potwierdza analiza sytuacji technicznej wykresów głównych dolarowych parach walutowych. Wskazuje ona na prawdopodobieństwo umocnienia dolara, co zwiększa prawdopodobieństwo tańszej ropy Brent.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane