XX Finał WOŚP - zebrano już ponad 20 mln zł

PAP
08-01-2012, 09:26

W wielu miastach Polski oraz za granicą gra w niedzielę już po raz dwudziesty Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od rana odbywają się liczne koncerty, festyny, kwesty i licytacje. Do godz. 20 na konto fundacji WOŚP wpłynęło ponad 20 mln zł.

W XX Finale WOŚP, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko", bierze udział 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce oraz za granicą. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Jurek Owsiak zainaugurował XX Finał WOŚP na zakopiańskiej Równi Krupowej, gdzie przyjechał góralskimi saniami, wypowiadając tradycyjne: trzy, dwa, jeden, zero, start! „Zaczynamy grać w Zakopanem, czyli w zimowej stolicy Polski” – mówił Owsiak.

Punktualnie o godz. 20 w całym kraju wystrzelono "światełka do nieba". Pokazy sztucznych ogni tradycyjnie już są kulminacyjnym punktem Finału. W Warszawie sztuczne ognie rozbłysły nad Pałacem Kultury, oglądały je tysiące osób, m.in. uczestnicy finałowego koncertu na Placu Defilad.

W stolicy tradycyjnie odbył się wcześniej bieg "Policz się z cukrzycą". Na Placu Konstytucji zorganizowano jarmark, gdzie można było spróbować ekologicznej żywności oraz potraw przygotowanych przez najlepszych warszawskich kucharzy. Na koncercie przed Pałacem Kultury i Nauki, który potrwa do 22, występują m.in. Dżem oraz Elektryczne Gitary.

W Krakowie datki dla WOŚP zbierali w niedzielę członkowie Klubu Morsów „Kaloryfer”. Kąpielą w zbiorniku na Zakrzówku udowodnili, że mają nie tylko zahartowane ciała, ale i gorące serca. Twórcę WOŚP wszyscy pozdrowili okrzykiem „Siema Jurek!”. Z Małopolski Owsiak przyleciał do Warszawy na pokładzie OrkiestroLOT-u. Eskortowały go dwa myśliwce F-16.

Na Śląsku na rzecz WOŚP kwestowano już w sobotę, ale właściwa inauguracja zbiórki w regionie nastąpiła o północy w Chorzowie. Przez całą dobę trwa tam sztafeta pływacka, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni. Celem sztafety jest przepłynięcie 6.579 długości 25-metrowego basenu. Pomysłodawcy akcji wyliczyli, że właśnie tyle dni minęło od 3 stycznia 1993 roku, kiedy Orkiestra zagrała po raz pierwszy.

W Gdańsku w centrum miasta na Targu Węglowym stanęła największa w Polsce puszka WOŚP. Puszka zrobiona została z aluminiowej konstrukcji, wysokiej na 10 metrów. Jej boki mają szerokość 2,5 metra. Na scenie wystąpią m.in.: Blue Cafe, Czarno-Czarni i Big Cyc. Przed koncertem, w związku z mistrzostwami Europy w piłce nożnej, zaplanowano próbę bicia rekordu w liczbie osób podbijających jednocześnie futbolówkę.

W Lublinie do zbierania datków na WOŚP włączyli się politycy i dziennikarze. Na specjalnie uruchomionym stoisku politycy oferowali za datki do puszki watę cukrową, a dziennikarze - prażoną kukurydzę. Centrum finału WOŚP na Lubelszczyźnie urządzono w galerii handlowej. Główną atrakcją będzie wieczorem koncert Kasi Kowalskiej i zespołu Łzy.

W akcję włączyli się także żołnierze X Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego służący w Afganistanie. Na terenie wszystkich polskich baz wojskowi kwestowali na rzecz WOŚP. W bazie w Ghazni niedzielne kwestowanie rozpoczął dowódca X Zmiany PKW Afganistan gen. bryg. Piotr Błazeusz. Cykl imprez rozpoczął bieg na dystansie 12 kilometrów pod nazwą "Policz się z cukrzycą". W pozostałych polskich bazach na terenie Afganistanu również przez cały dzień odbywały się kwesty oraz zawody sportowe.

Jak informuje policja, XX Finał WOŚP przebiega spokojnie. "W całym kraju doszło do około 40 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP. Były to głównie kradzieże puszek, a także oszustwa polegające na tym, że nieuprawnione osoby zbierały pieniądze, posługując się sfałszowanymi identyfikatorami" - powiedział PAP nadkom. Piotr Bieniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Patronat nad tegorocznym Finałem WOŚP objęła para prezydencka. Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną odwiedzili telewizyjne studio Orkiestry. "Sukces WOŚP jest nie tylko przeliczalny na złotówki, bo to są grube miliony, ale także miliony polskich serc i za poruszenie tych serc serdecznie dziękuję" - powiedział prezydent.

W tym roku fundacja Jurka Owsiaka zbiera pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. WOŚP chce także kupić nowoczesne urządzenia dla ratowania życia noworodków, takie jak respiratory wyposażone w system automatycznej regulacji tlenu, inkubatory hybrydowe, zaawansowane monitory funkcji życiowych.

W ciągu 20 lat fundacja Jurka Owsiaka kupiła ok. 23,5 tys. urządzeń dla 600 polskich szpitali, za kwotę 450 mln zł. Zakupiono m.in. 955 inkubatorów, 834 kardiomonitory, 231 aparatów usg i 116 aparatów rtg; dzięki WOŚP wyposażono także 868 stanowisk do badania słuchu, dzięki czemu przebadano ponad 3 mln noworodków.

Podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP udało się zebrać 47 mln 248 tys. 415 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Medycyna / XX Finał WOŚP - zebrano już ponad 20 mln zł