Yellen o możliwej potrzebie protekcjonizmu USA

opublikowano: 07-12-2021, 17:27

Zależność USA od zagranicznych łańcuchów dostaw okazała się słabością, powiedziała sekretarz skarbu Janet Yellen. Jej zdaniem, konieczne jest zwiększenie produkcji dóbr krytycznego znaczenia w kraju w celu ochrony gospodarki i bezpieczeństwa narodowego, informuje Bloomberg.

- Jest możliwe, że polityka określana przez niektórych jako protekcjonistyczna okaże się niezbędna w celu stworzenia właściwych zachęt do produkcji dóbr w kraju – powiedziała Yellen podczas wirtualnego wystąpienia na konferencji organizowanej przez The Financial Times.

Janet Yellen, fot. Bloomberg
Janet Yellen, fot. Bloomberg

Amerykańska sekretarz skarbu zapewniła, że USA chcą współpracować z partnerami w sprawie wzmocnienia odporności łańcuchów dostaw.

- Dlatego nie uważam, że jest to kwestia robienia wszystkiego w USA, ale w niektórych przypadkach to może okazać się częścią odpowiedzi – powiedziała Yellen.

Sekretarz skarbu ocenia, że rozwiązywanie problemu wąskich gardeł może trwać nawet „parę lat”.

Odnosząc się do problemu wysokiej inflacji, Yellen powtórzyła, że wynika ona głównie z zakłócenia dostaw spowodowanego przez pandemię. Dlatego inflacja powinna słabnąć w miarę przejmowania kontroli nad koronawirusem.

„Tajemnicą” nazwała Yellen problem braku chętnych do pracy w okresie wysokiego zapotrzebowania na pracowników.

- Nie jestem pewna, czy znam na to odpowiedź – powiedziała, dodając że ludzie powinni zacząć wracać do pracy w miarę ustępowania pandemii i polepszających się ofert pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane