Z. Drzymała dzieli się władzą w Groclinie

Paweł Janas, Sebastian Gawłowski
opublikowano: 13-09-2002, 00:00

Zbigniew Drzymała, większościowy udziałowiec i prezes giełdowego Inter Groclin Auto, rezygnuje ze sporej części kontroli nad firmą, by poprawić jej wycenę giełdową. Grodziska spółka liczy też, że skorzysta na programie offsetowym, powiązanym z zakupem samolotów dla armii.

Wielkopolski przedsiębiorca, 32. na liście najbogatszych „Wprost”, jako jeden z pierwszych chce dostosować swoją firmę do zasad ładu korporacyjnego, przygotowanych pod egidą Giełdy Papierów Wartościowych. W związku z tym Zbigniew Drzymała zapowiada rezygnację z uprzywilejowania znacznej części posiadanych akcji, co obniży ich udział w kapitale z 45 do 6,4 proc. Jednocześnie odda trzy z siedmiu miejsc w poszerzonej radzie nadzorczej (RN) przedstawicielom akcjonariuszy mniejszościowych. Takie uchwały mają zapaść na WZA 10 października.

— Liczymy, że te zmiany poprawią wycenę giełdową spółki, która nas nie satysfakcjonuje — mówi prof. Waldemar Frąckowiak, wiceprzewodniczący RN Inter Groclin Auto (IGA).

Wczoraj na giełdzie obroty akcjami producenta akcesoriów samochodowych biły rekordy. Kurs spadł jednak o 4 proc., co dało wycenę firmy na poziomie około 200 mln zł.

IGA rzadko chwali się swoimi sukcesami, a jej nazwa kojarzy się raczej z klubem piłkarskim, który nieźle sobie poczyna w I lidze (na futbol idzie co roku 3 proc. przychodów grupy). Tymczasem firma z Grodziska Wielkopolskiego jest istotnym dostawcą Volvo, Renault i Mitsubishi, ma 12,5 proc. europejskiego rynku foteli skórzanych, dostarcza 2 proc. polskiego eksportu do Unii Europejskiej.

Z myślą o utrzymaniu tempa rozwoju spółka planuje emisję 1 mln akcji (zwiększającą kapitał z 5 do 6 mln akcji) oraz upoważnienie zarządu do emisji do 3,75 mln akcji w ramach kapitału docelowego (do 2005 r.).

— W naszych kalkulacjach musimy brać pod uwagę nieodległe członkostwo Polski w Unii Europejskiej oraz fakt, że zachodnie koncerny samochodowe wymuszają na nas obniżanie cen. Stąd pomysł, by sięgnąć po nową emisję oraz rozpocząć inwestycje w zakład na Ukrainie — tłumaczy Zbigniew Drzymała.

Pod koniec 2003 r. w Użgorodzie ruszy warta 10 mln EUR fabryka, która ma docelowo zatrudniać 2 tys. pracowników i uzupełniać produkcję w Polsce.

Analitycy dobrze oceniają plany firmy.

— Inwestorzy szukają silnych fundamentalnie i perspektywicznych spółek o średniej kapitalizacji i Groclin doskonale się wpisuje w ten trend. Spółka jest atrakcyjnym celem dla inwestorów instytucjonalnych. Stale poprawia wyniki i prowadzi aktywną politykę inwestycyjną. Ma status zakładu pracy chronionej, jednak nie to jest czynnikiem decydującym o jej kondycji. Oferta jej akcji ma realne szanse powodzenia — ocenia Piotr Wiśniewski, analityk DM Amerbrokers.

Podobnego zdania jest Wojciech Szymon Kowalski, niezależny analityk.

— Obecny trudny okres na rynku jest paradoksalnie najlepszy, aby przeprowadzić emisję IGA. Kiedy bowiem sytuacja się poprawi, wzrośnie konkurencja firm szukających kapitału. To dobrze, że główny akcjonariusz chce podzielić się władzą. Myślę, że skusi tym inwestorów finansowych, z którymi firma ma szansę związać się trwale. Niewykluczone, że kolejnym krokiem będzie stabilna polityka dywidendowa — ocenia analityk.

Po wszystkich zmianach Zbigniew Drzymała, który ma 93 proc. głosów na WZA, zamierza zejść poniżej granicy 50 proc. Nie chce jednak tracić kontroli nad firmą.

— W naszych planach nie rozważamy pozyskiwania inwestora branżowego. IGA powinna pozostać firmą niezależną, a jej przyszłym zarządzaniem zajmą się moje córki — deklaruje przedsiębiorca.

Ujawnia, że jego firma już rozpoczęła rozmowy o eksporcie na rynek amerykański. IGA wiąże nadzieje z programem offsetowym, towarzyszącym zakupowi przez Polskę samolotów wielozadaniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas, Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Z. Drzymała dzieli się władzą w Groclinie