Czytasz dzięki

Z fitnessu wyparują miliardy

opublikowano: 16-04-2020, 22:00

Kluby są zamknięte od ponad miesiąca, szybkiego powrotu do działalności nie należy się spodziewać, a nawet gdy do niego dojdzie, ćwiczących będzie znacznie mniej.

Takie perspektywy ma teraz polska branża fitness, która jest jedną z nabardziej dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Federacja Pracodawców Fitness, zrzeszająca duże sieci klubów, takie jak Calypso i Zdrofit, szacuje, że w tym roku przychody branży będą o około 40 proc. niższe niż rok wcześniej, jeśli kluby zostaną otworzone przed 1 czerwca, a nieco mniej, jeśli zdarzy się to przed 1 maja. I to wcale nie jest najczarniejszy scenariusz, bo w przypadku powrotu pandemii jesienią kluby znów mogą być pierwsze w kolejce do zamknięcia, a klienci i tak będą ich unikali. Co gorsza — miesiące letnie są dla branży zawsze najgorsze, bo klienci uprawiają aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

— Niezależnie od tego, jaki scenariusz się wydarzy, luka przychodowa, która powstanie w tym roku w branży, będzie nie do nadrobienia — przed epidemią mieliśmy ustabilizowany własnościowo i rozwijający się rynek, pozytywnie oceniany pod względem perspektyw wzrostu. Co istotne — w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich jest to rynek nadal bardzo rozdrobniony i bazujący na spółkach o rodzimym kapitale. Trudna sytuacja ekonomiczna i niemożność pokrycia kosztów stałych z przychodów, z czym prawdopodobnie przedsiębiorcy będą się zmagać co najmniej przez cały rok, powoduje, że staną przed widmem upadłości — mówi Adam Śliwiński z Federacji Pracodawców Fitness.

Wartość polskiej branży fitness to prawie 4,2 mld zł, a z usług 3,5 tys. klubów, zatrudniających ponad 50 tys. pracowników, korzysta 3 mln Polek i Polaków — wynika z ubiegłorocznych szacunków Deloitte.

1,65 – 2,25 mld zł - o tyle, według Federacji Pracodawców Fitness, mogą spaść w tym roku przychody klubów fitness w zależności od momentu, gdy znów będą mogły przyjmować ćwiczących To 39-53 proc. wartości rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane