Czytasz dzięki

Z Gazelami o optymalizacji i rozwoju biznesu

Marcin Dobrowolski
opublikowano: 05-11-2015, 22:00

Czwarta już edycja cyklu szkoleń skoncentrowana na tematach finansowania europejskiego

Kolejna, czwarta już edycja cyklu szkoleń przeznaczonych dla najbardziej dynamicznych firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, była skoncentrowana na tematach finansowania europejskiego, a także najnowszych rozwiązań służących oszczędzaniu oraz wsparciu eksportu. Taki wybór tematów wynikał z zainteresowania nimi deklarowanego w ankietach wypełnianych przez uczestników poprzednich edycji Akademii.

Jak bezpiecznie i bez nadmiernych wydatków rozwijać działalność firmy w kraju i na rynkach zagranicznych, a przede wszystkim skąd wziąć fundusze na sfinansowanieprojektów rozwojowych — takie były najważniejsze zagadnienia omawiane przez ekspertów zaproszonych do udziału w zakończonej niedawno edycji Akademii „Pulsu Biznesu”.
Zobacz więcej

ROZWÓJ W RÓŻNYCH UJĘCIACH:

Jak bezpiecznie i bez nadmiernych wydatków rozwijać działalność firmy w kraju i na rynkach zagranicznych, a przede wszystkim skąd wziąć fundusze na sfinansowanieprojektów rozwojowych — takie były najważniejsze zagadnienia omawiane przez ekspertów zaproszonych do udziału w zakończonej niedawno edycji Akademii „Pulsu Biznesu”. Marek Wiśniewski

O funduszach …

Rozpoczęły się konkursy na dotacje w ramach nowej perspektywy budżetowej 2014-20. Wśród przedsiębiorców wciąż pojawiają się jednak pytania o różnice w stosunku do zakończonych już programów. Odpowiadali na nie znakomicie oceniani eksperci z firmy PWB, którzy szczególną uwagę zwrócili na regionalne programy operacyjne uwzględniające specyfikę każdego z województw, w których odbywały się spotkania. Aby zdobyć pieniądze unijne należy dysponować jednak wkładem własnym. O sposobach na jego pozyskanie opowiadali eksperci Centrów Doradztwa dla Firm prowadzonych przez Deutsche Bank Polska. Przedstawili oni również serie przykładów przedsiębiorstw, z którymi współpracują, a którym udało się nie tylko wprowadzić rozwiązania innowacyjne, ale również utrzymać rentowność przy tym skomplikowanym procesie.

… i bezpieczeństwie

Zapewnienie bezpieczeństwa danych w firmie nie sprowadza się jedynie do odpowiedniego zabezpieczenia serwerów i komputerów używanych przez pracowników. Polega również na zachowaniu ostrożnościprzy obiegu służbowych dokumentów. Przedstawiciele firmy OKI Systems opowiadali o urządzeniach i oprogramowaniu, które zapewniają bezpieczeństwo wszelkich pojawiających się dokumentów, takich jak wydruki, kopie, skany czy faksy. Przynoszą one wymierne oszczędności, dzięki ścisłej kontroli, monitoringowi i zdefiniowanym regułom krążących w firmie dokumentów, umożliwiając jednocześnie pełną współpracę z urządzeniami mobilnymi.

Wydatki w ryzach

Kolejny omawiany w ramach Akademii temat to trzymanie na wodzy wydatków służbowych. Do tej prelekcji zaproszeni zostali eksperci firmy Edenred. Ta znana na całym świecie organizacja wprowadza w Polsce sprawdzone w krajach Europy Zachodniej i USA rozwiązania z zakresu zarządzania, kontroli i rozliczania wydatków służbowych. Dzięki nim rozwijające się przedsiębiorstwa mogą sprawnie kontrolować wydatki bez uszczerbku na prestiżu firmy i pracowników przy jednoczesnym uproszczeniu ich rozliczania.

W zarządzaniu i kontroli kosztów coraz popularniejsze stają się systemy ERP i CRM, choć wielu przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm powątpiewa, czy rozwiązania te przystają do wielkości ich biznesu. Podczas prelekcji eksperci firmy 7milowy (polskiego partnera SAP, wyspecjalizowanego we wdrożeniach SAP dla małych i średnich firm) przedstawili doświadczenia i dobre praktyki z wdrożeń systemów w małych i średnich firmach. Posługując się konkretnymi przykładami zaprezentowali przedsiębiorstwa, które zaufały rozwiązaniom technologicznym i zyskały na tym wchodząc na ścieżkę szybkiego rozwoju.

Eksport uproszczony

Małe i średnie przedsiębiorstwa są motorem napędzającymgospodarkę starego kontynentu i odpowiadają za blisko 1/3 europejskiego eksportu. Mimo to aż 62 proc. podmiotów nadal nie wykorzystuje potencjału, jaki wynika z działalności handlowej na zagranicznych rynkach. Obawy, dla których MŚP rezygnują z 647 tys. EUR dodatkowego przychodu rocznie, jakie przynieść może eksport, bywają różne. Wiele z nich starali się rozwiać eksperci FedEX Express, którzy wskazywali jak rozpocząć i rozwijać działalność eksportową. Wyjaśniali między innymi potencjalną rolę dużego operatora logistycznego, którego wsparcie umożliwia np. współpracę z wieloma zagranicznymi partnerami bez konieczności organizowania sieci odległych biur sprzedaży. W trzeciej edycji Akademii Pulsu Biznesu wzięło udział niemal pół tysiąca uczestników w dwunastu miastach Polski.

Wszyscy oni wypełniali ankiety oceniające poziom konferencji, kondycję własnego przedsiębiorstwa oraz ogólny stan gospodarki. Deklarowali również obszary tematyczne, które budzą ich zainteresowanie. Na podstawie najczęściej wskazywanych zagadnień budować będziemy kolejną, czwartą edycję Akademii. © Ⓟ

PIENIĄDZE NA WSPARCIE: Pomocy w pozyskaniu finansowania, np. przy zapewnieniu wkładu własnego, można szukać w Centrach Doradztwa dla Firm prowadzonych przez Deutsche Bank Polska. Między innymi o działalności tej instytucji opowiadał Paweł Andrzejczyk, prowadzący taką placówkę w Warszawie. [FOT. WM]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy