Z Marek do stolicy po nowej drodze

AR
opublikowano: 14-05-2018, 11:30

Podwarszawskie miasto wyremontuje jedną z głównych ulic, łączących je ze stolicą. Kontrakt z wykonawcą opiewa na blisko 16 mln zł.

- To największa umowa drogowa w dziejach miasta. Oczywiście, nie licząc obwodnicy Marek - mówią przedstawiciele ratusza w Markach. 

Zobacz więcej

Fot. UM Marki

W poniedziałek miasto podpisało umowę na rozbudowę jednej z najważniejszych arterii - ulic: Sosnowej i Kościuszki, które łączą marecką Aleję Marszałka Piłsudskiego z warszawską Białołęką. Prace remontowe rozpoczną się niedługo i zakończą się przed końcem roku. Kontrakt z wybraną w przetargu firmą IDS-Bud opiewa na 15,9 mln zł. 

- Co się zmieni w ciągu Sosnowej Kościuszki? Najprościej powiedzieć - niemal wszystko. Przede wszystkim zostanie wybudowana kanalizacja deszczowa, dzięki czemu znikną pojawiające się po każdym większym opadzie kałuże. Powstaną też brakujące odcinki kanalizacji sanitarnej. Zmodernizowana droga będzie prowadzić po obecnym śladzie, ale zmieni się skrzyżowanie z Okólną. Powstanie tam rondo, które upłynni ruch samochodowy. Swoją własną drogę otrzymają rowerzyści, a piesi będą natomiast korzystać z nowych chodników. Wymienione zostanie oświetlenie, a obie ulice otrzymają nawierzchnię asfaltową o szerokości 6-6,5 m. W sumie rozbudowie podlega odcinek liczący 1,45 km - informuje ratusz. 

Inwestycję sfinansują głównie powiat wołomiński oraz miasto Marki. Dzięki dotacji z Unii Europejskiej (pieniędzy pochodzących ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) wzdłuż remontowanych ulic powstanie droga rowerowa. Do inwestycji dołoży się również Wodociąg Marecki. 

Marki to tzw. miasto-sypialnia. Wiele osób mieszka tutaj, ale pracuje lub uczy się w Warszawie. W ostatnich latach odnotowuje duży przypływ mieszkańców, którzy szukają tutaj tańszych mieszkań i domów niż oferuje Warszawa. 

- Obecnie liczymy niemal 30,7 tys. obywateli zameldowanych na pobyt stały. Do tego trzeba doliczyć około 10 tys. osób mieszkających bez meldunku. Zmiany demograficzne widać po liczbie dzieci w szkołach i przedszkolach - informował niedawno ratusz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Z Marek do stolicy po nowej drodze