Czytasz dzięki

Z OFE wyparowało 9,8 mld zł

opublikowano: 06-11-2018, 16:26

Październikowa korekta na giełdach odbiła się na aktywach funduszy emerytalnych. Wszystkie poniosły straty.

2 proc. pod kreską zakończył październik 2018 r. indeks szerokiego rynku WIG. Nie był w tym odosobniony. Główne światowe indeksy też były na minusie. Odbiło się to również na sytuacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Żaden z 10 istniejących, żaden nie zakończył miesiąca na plusie. Z danych Analiz Online wynika, że najwięcej stracił Allianz (7,1 proc.), a najmniej  Axa (5,1 proc.).

Aviva, Nationale-Nederlanden i PZU Złota Jesień straciły – odpowiednio - 5,4 proc., 5,9 proc. oraz 6,1 proc. Na koniec października 2018 r. ich łączne aktywa wynosiły 94,4 mld zł, czyli 61,2 proc. aktywów całej branży. Te skurczyły się w październiku o 9,8 mld zł. Według Analiz Online, za tak dużym spadkiem aktywów stoją głównie ujemne wyniki z zarządzania. Wpływ tego czynnika Analizy Online szacują na 9,4 mld zł. Kolejne 0,4 mld zł to ujemny bilans przepływów między OFE a ZUS. Przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka wyniósł w październiku 0,63 mld zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE jedynie 0,24 mld zł.

Jeśli chodzi o wyniki zarządzania to żadne OFE nie jest na plusie w perspektywie ostatnich trzech, sześciu i dwunastu miesięcy. Dodatnie są dopiero wyniki 24-miesięczne. Średnia stopa zwrotu za ostatnie 24 miesiące wynosi 9,4 proc., przy czym najwyższą wypracował MetLife (11,3 proc.).

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane