Z PŚU warto pójść do kantoru

Artur Sulejewski
opublikowano: 30-10-1998, 00:00

Z PŚU warto pójść do kantoru

31 grudnia 1998 roku tracą ważność Powszechne Świadectwa Udziałowe. Wiele osób posiadających choćby jedno świadectwo zastanawia się zapewne, co z nim zrobić i gdzie ewentualnie je sprzedać.

Można PŚU zanieść do biura maklerskiego i zdeponować na rachunku inwestycyjnym, by później sprzedać na giełdzie. Upłynnić świadectwo można także w PKO BP (inne banki ich nie skupują) bądź w kantorach.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się sprzedanie posiadanego świadectwa w kantorze.

Niewielka różnica

Cena proponowana przez PKO BP (obecnie 25 zł) powoduje, że z tej oferty należy bez zastanowienia od razu zrezygnować. Dla posiadacza niewielkiej liczby PŚU propozycja kantorów jest najkorzystniejsza, mimo iż proponują one zawsze cenę niższą od giełdowej nawet o kilkanaście procent (na początku września różnica ta dochodziła do 20 proc., dzisiaj zmniejszyła się do niespełna 12 proc.).

Bez zbędnych formalności

Decydując się na skorzystanie z usług kantorów, transakcji można dokonać bardzo szybko, nie tracąc czasu na zbędne formalności.

Skorzystanie z pośrednictwa domów maklerskich wiąże się z kolei z przejściem przez rozmaite formalności, które trzeba załatwić, aby móc świadectwo sprzedać: od otwarcia rachunku inwestycyjnego, poprzez złożenie wniosku o dematerializację świadectwa, po zlecenie sprzedaży PŚU na giełdzie.

Trzeba poczekać

Niemal wszystkie biura maklerskie pobierają opłaty za dematerializację świadectwa udziałowego (średnio 3 zł). Sprzedającego PŚU obciąży dodatkowo prowizja za sprzedaż świadectwa na giełdzie. A to automatycznie powoduje, że rosną koszty pozbycia się posiadanego papieru i rzeczywista cena PŚU sprzedanego na giełdzie jest bliska ceny, jaką proponują kantory.

Ponadto, pieniądze ze sprzedaży świadectwa udziałowego za pośrednictwem biura maklerskiego są do dyspozycji sprzedającego dopiero po kilkunastu dniach od chwili zawarcia transakcji, natomiast w kantorze pieniądze dostaje się do ręki natychmiast.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Z PŚU warto pójść do kantoru