Czytasz dzięki

Z surowców kupuj tylko płody rolne

Listopadowy rajd metali przemysłowych dobiega końca, a pod presją powinny pozostawać złoto i ropa, uważają analitycy

Po tym jak Donald Trump niespodziewanie zwyciężył w amerykańskich wyborach prezydenckich, oczekiwania na pakiet inwestycji infrastrukturalnych za oceanem wydźwignęły notowania metali przemysłowych, spychając jednocześnie w dół ceny złota. Obliczany przez Bloomberga indeks cen metali przemysłowych skoczył w listopadzie o 10,5 proc., najmocniej od 4 lat, i sięgnął 18-miesięcznego szczytu. Dalsze zwyżki notowań surowców z tej grupy mogą jednak okazać się pułapką, a to dlatego, że rozgrzana gospodarka będzie wymagała podwyżek stóp procentowych.

Zobacz więcej

Public Domain Pictures

Złoto w opałach

Spośród ankietowanych przez „PB” specjalistów zaledwie jeden oczekuje dalszego umocnienia cen rudy żelaza. Jeden głos padł też na aluminium. Właśnie za sprawą oczekiwań na wzrost stóp procentowych Fedu dwoje specjalistów na faworyta do przeceny wybrało złoto, które od wyborów w USA straciło prawie 8 proc., jednak zdołało utrzymać ponad 10 proc. z wypracowanych od początku roku zysków.

— Dalszy optymizm, co do zapowiadanego przez Donalda Trumpa programu stymulacyjnego doprowadzi do wzrostu rynkowych stóp procentowych, a to zaszkodzi metalom i sprawi, że będą się zachowywać gorzej od ropy i surowców rolnych — zapowiadał Ashraf Laidi z Intermarket Strategy. — Na grudniowym posiedzeniu amerykańskich władz monetarnych prawdopodobnie dojdzie do podniesienia stopy funduszy federalnych, a to może dalej umacniać dolara, ciążąc na notowaniach metali szlachetnych — dodawali liderzy rankingu Bartosz Zawadzki i Mateusz Groszek z Admiral Markets.

Uciekaj w rolnictwo

Aż czworo ankietowanych przez „PB” specjalistów oczekiwało poprawy nierozpieszczającej ostatnio koniunktury na rynkach płodów rolnych. Notowania surowców z tej grupy powinny podążać za fundamentami poszczególnych rynków, zauważał Mateusz Namysł z banku Raiffeisen. Dzięki trafnemu typowaniu zwyżek cen wieprzowiny i przeceny cukru w listopadzie ekspert awansował na drugie miejsce w rankingu. Po jednym głosie od ekspertów otrzymały na grudzień bawełna, wieprzowina, soja i kawa. Specjaliści z dużą dozą sceptycyzmu odnosili się tymczasem do oczekiwań, że porozumienie producentów ropy w sprawie cięcia wydobycia pozwoli na powrót zwyżek cen surowca (w środę kraje OPEC porozumiały się w Wiedniu co do ograniczenia produkcji o 1,2 mln baryłek dziennie, dzięki czemu odmiana brent surowca drożała nawet o blisko 10 proc. — więcej str. 19). Dwóch ekspertów oczekiwało wręcz, że ropa naftowa znajdzie się wśród najbardziej tracących surowców.

— Rynek ropy początkowo może pozytywnie reagować na decyzję OPEC, jednak ostatecznie inwestorzy dojdą do wniosku, że finalnie niczego ona nie zmieni, a kolejne kompromisy w sprawie ograniczenia produkcji będą ciężkie — przewidywał Marcin Kiepas, główny analityk Easy Markets.

Marcin Kiepas

Easy Markets

Bartosz Zawadzki Mateusz Groszek, Admiral Markets

Dorota Sierakowska

DM BOŚ

Kawa

Kawa, która drożała od początku roku, obecnie jest w korekcie. Prawdopodobieństwo zakończenia zniżek wzrosło, gdy kurs wrócił w okolice 10-miesięcznej linii trendu. Nawet jeżeli zakładamy, że hossa już się zakończyła, to na koniec roku ceny powinny być wyższe niż obecnie.

Ashraf Laidi

Intermarket Strategy

Złoto

Dalsze umocnienie dolara i wzrost rentowności amerykańskiego długu powinny spychać w dół ceny złota. Znajduje to odzwierciedlenie również w sytuacji technicznej. Po spadku notowań poniżej majowego dołka droga w kierunku 1100 USD jest otwarta.

Aluminium

Podtrzymujemy prognozę zwyżek cen tego metalu. W ostatnim czasie notowania metali przemysłowych mocno zyskiwały ze względu na optymizm w kwestii planowanej stymulacji fiskalnej ze strony nowej administracji w USA.

Mateusz Namysł

Raiffeisen Polbank

Bydło

Przecena bydła powinna być wspierana przez dwa czynniki. Według departamentu rolnictwa USA, rośnie ubój zwierząt, co oznacza wzrost podaży. Tymczasem niskie ceny kukurydzy, głównego składnika pożywienia bydła, powinny się utrzymać.

Bawełna

Notowania bawełny w USA mają fundamentalne i techniczne podstawy do wzrostu. Spada areał zasiewów, co oznacza zmniejszone prognozy produkcji, m.in. w USA i Chinach. Spadają też, z bardzo wysokich pułapów, zapasy bawełny w Państwie Środka.

Andrzej Kiedrowicz

KOI Capital

Złoto

Po ostatnich sporych zniżkach notowania złota są podatne na krótkoterminowe odbicie. Prawdopodobnie będzie ono jednak delikatne, a grudzień może zakończyć się na minusie ze względu na utrzymującą się presję na umocnienie dolara.

Soja

Pozytywne rozstrzygnięcia techniczne na rynku soi i oleju sojowego powinny owocować dalszym wzrostem cen w grudniu. Wszelkie korekty ostatnich zwyżek nie powinny zejść poniżej 1020 USD za buszel, po czym należy spodziewać się sięgnięcia oporu na poziomie 1130 USD.

Ropa WTI

Choć nadzieje na cięcie produkcji wywindowały ceny o 7 proc., utrzymujemy negatywne podejście. Przy rosnącej podaży ograniczenie wydobycia zapobiegnie tylko dalszej przecenie. Przed końcem miesiąca ceny powinny sięgnąć 42-43 USD, a ewentualne skoki — wyhamowywać przy 52 USD.

Wieprzowina

Skala odbicia cen wieprzowiny w listopadzie była mniejsza, niż oczekiwaliśmy. Z technicznego punktu widzenia nastąpiło przełamanie trwającego od czerwca trendu spadkowego. W trzecim kwartale wyraźnie wzrósł eksport wieprzowiny z USA.

Węgiel koksowy

Za bezprecedensowym wzrostem cen węgla koksowego stały czynniki o charakterze przejściowym i takie, które powinny utrzymać się w dłuższym terminie. Kopalnie mogą jednak zwiększyć moce, więc obecne notowania wydają się zawyżone.

Ruda żelaza

Sprzedaż nieruchomości i samochodów w Chinach szybko rośnie, a to powinno wspierać popyt na stal i rudę żelaza — główny surowiec używany w jej wytopie. Ceny węgla koksowniczego — drugiego kluczowego w produkcji stali surowca — już teraz są rekordowe.

Ropa WTI

Nawet jeśli porozumieją się producenci ropy, prawdopodobnie wyłamią się Iran, Irak i Rosja. Tymczasem amerykańskie zapasy wciąż są wysokie, a Międzynarodowa Agencja Energii zapowiada nadpodaż w 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane