Z widokiem na zysk

Joanna Inorowicz
opublikowano: 25-09-2007, 00:00

Katowice, Szczecin, Rzeszów — to pole do popisu dla deweloperów. Przyciąga ich cena nieruchomości: 4-5 tys. zł za 1 mkw. mieszkania.

Inwestycje Opłaca się lokować w mieszkania w mniejszych miastach

Katowice, Szczecin, Rzeszów — to pole do popisu dla deweloperów. Przyciąga ich cena nieruchomości: 4-5 tys. zł za 1 mkw. mieszkania.

Rzeszów — jedno z największych miast południo- wo-wschodniej Polski. Do niedawna niedostrzegany. W centrum zainteresowania znalazł się po przyznaniu Polsce i Ukrainie prawa do organizacji Mistrzostw Europy w 2012 roku.

— Inwestorów przyciąga do Rzeszowa cena nieruchomości — średnio 4 tys. zł za 1 mkw. Przykładowo: 1 mkw. mieszkania w osiedlu Tęczowe kosztuje 4,8 tys. zł brutto. Czy w Polsce są tańsze lokalizacje? Pewnie tak, ale czy z takim potencjałem rozwoju? — pyta Katarzyna Kłodzińska z Klubu Inwestora.

Na południu

Rzeszów systematycznie rozszerza swoje granice administracyjne. Poza tym, to drugie miasto w Polsce pod względem odsetka mieszkańców z wyższym wykształceniem (20 proc.). Co piąty Rzeszowianin nie przekroczył jeszcze 30 roku życia, a właśnie ta grupa najczęściej decyduje się na kupno nowego mieszkania.

Po 1989 r. w Katowicach zbudowano zaledwie 6,3 proc. nowych mieszkań. Dla porównania — w Warszawie 19,6 proc., a w Krakowie 20,1 proc. Tymczasem z danych GUS wynika, że mieszkańcy Katowic mają największą siłę nabywczą.

— Te dane nie odzwierciedlają sytuacji. Wiele osób jest na tzw. samozatrudnieniu i odprowadza 19-procentowy podatek, bardzo wielu mieszkańców wyjechało z Katowic czy to do stolicy, czy też za granicę, nie wymeldowując się z miejsca zamieszkania. To znacznie podwyższa wskaźnik siły nabywczej mieszkańców miasta — przyznaje Marek Oberda, dyrektor zarządzający redNet24 Agencja Nieruchomości.

Mimo wszystko Górny Śląsk pozostaje atrakcyjny dla deweloperów i inwestorów. Klienci chcą mieszkać w nowym budownictwie, na strzeżonych osiedlach — a nowych projektów tam brakuje. W Katowicach w 2005 r. znacząco zwiększyła się liczba wydanych pozwoleń na budowę, po czym ponownie spadła i w I kwartale 2007 r. wynosiła zaledwie 71. Jednakże w przygotowaniu są kolejne projekty i ten wskaźnik powinien zdecydowanie wzrosnąć. Poza tym, średnia cena 1 mkw. w Katowicach wciąż jest konkurencyjna w stosunku do innych miast Polski. W sierpniu wynosiła 5,1 tys. zł i wciąż rośnie. W tym samym czasie średnia cena w Warszawie to 8,6 tys. zł, w Krakowie 7,7 tys. zł, a w Trójmieście 7,75 tys. zł.

Nad morzem

O atrakcyjności Świnoujścia decyduje położenie, przyciągające turystów i firmy związane z przemysłem morskim. W 2006 r. na lokalizację zakładu w tym mieście zdecydowała się szwedzka spółka Aircraft Gate Support System, duży producent konstrukcji stalowych i produktów do terminali lotniczych i promowych. Wartość inwestycji wynosi 2 mln EUR. Decyzją ważną dla rozwoju miasta jest też wybór Świnoujścia na miejsce budowy portowego terminalu LNG — gazoport. Ta inwestycja przyniesie nawet 2 tys. nowych miejsc pracy, przy 2,2 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w III kwartale 2006 r.

Dla deweloperów Świnoujście to nadmorskie eldorado — ograniczona przez lokalizację podaż ziemi, potrzeba nowych mieszkań, przystępne ceny gruntów: od 5-6 tys. zł do 10- -12 tys. zł za 1 mkw. bliżej morza. Przykładowo: w inwestycji firmy Platan Complex na wyspie Uznam cena 1 mkw. wynosi 5,3 tys. zł.

Niewykorzystanymi terenami pod zabudowę dysponuje również Szczecin. Atut miasta to także bliskie sąsiedztwo Niemiec i Skandynawii.

— Zapotrzebowanie na mieszkania w Szczecinie jest tak duże, że część inwestycji sprzedaje się na długo przed ukończeniem budowy, często nawet w 90 proc. Największym zainteresowaniem potencjalnych nabywców cieszą się Pogodno, Centrum, Bukowe czy Warszewo. W Śródmieściu też brakuje nowych osiedli mieszkaniowych. Dostrzegły to wielkie konsorcja i mniejsi deweloperzy. Kluczowi gracze, jak Orco Property Group, Warbud, Echo Investment, realizują już nowe, duże projekty — twierdzi Marek Oberda.

SGI Komfort, deweloper z Grupy Kapitałowej Komfort, oddał do użytku kompleks apartamentów w dzielnicy Pogodno i buduje nowy kompleks mieszkaniowy Stara Cegielnia. Kolejne inwestycje — w Warszewie, Bukowie i na skraju Puszczy Wkrzańskiej w sąsiedztwie Szczecińskiej Gubałówki — realizuje holenderski holding Vast- bouw. Średnia cena za 1 mkw. ustabilizowała się w Szczecinie na poziomie 5,1 tys. zł.

Joanna Inorowicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Inorowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu