Za drogie egzotarium

opublikowano: 09-12-2019, 22:00

Wprzetargu na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu chętnych nie brakowało — zgłosiło się aż pięć firm.

Wszystkie oferty przekroczyły jednak budżet zamawiającego o kilkaset procent — sięgały od 81 mln zł do ponad 120 mln zł. Miasto przeznaczyło na inwestycję niespełna 30 mln zł, choć pierwotnie jej koszty szacowało na 37 mln zł. Przebudowa egzotarium, planowana od lat 70., ma potrwać dwa lata. W marcu miasto otrzymało na ten cel (a także na rewitalizację terenów zielonych Parku Tysiąclecia) 15,3 mln zł dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego.

DROGIE ZMIANY:
DROGIE ZMIANY:
Na takie atrakcje mieszkańcy Sosnowca zapewne poczekają (na zdjęciu wizualizacja egzotarium po planowanej przebudowie), jeśli miasto nie znajdzie w budżecie dodatkowych pieniędzy. Wycena kosztów inwestycji urzędników i wykonawców różni się o co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych.
Fot. ARC

Na inwestycję, która ma w przyszłości stać się wizytówką miasta, od dawna czekają mieszkańcy. Egzotarium powstało w pierwszej połowie ubiegłego wieku. W nowym budynku mają się mieścić nowoczesne akwaria i terraria, które staną się domem dla rodzimych gatunków i zwierząt z całego świata (np. amazońskich). Będzie tam też palmiarnia, zbiornik wodny, który odwzoruje naturalne siedlisko rzeki Przemszy, oraz sale edukacyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane