Za granicą
International Paper przebił ofertę UPM
Amerykański International Paper, największy koncern papierniczy na świecie, chce kupić za 8,5 mld USD (ponad 36 mld zł) Champion International — trzeciego pod względem wielkości producenta papieru. IP przebił w ten sposób ofertę fińskiego koncernu UPM-Kymmene. Zarząd Championa potwierdził, że rozważy ofertę IP.
Champion działa przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii. W jego posiadaniu znajduje się 11 mln akrów terenów leśnych. International Paper szacuje, że w wyniku tej akwizycji jego roczne oszczędności sięgnęłyby 425 mln USD (1,8 mld zł). Bloomberg, TK
Volvo przejmie ciężarówki Renault
Volvo przejmie od Renault jego spółkę zależną produkującą ciężarówki — RVI Mack. Dzięki temu powstanie drugi pod względem wielkości producent ciężarówek na świecie (po DaimlerChrysler). W wyniku tej transakcji Renault obejmie 15 proc. akcji Volvo i stanie się jego największym udziałowcem. Wcześniej jednak Volvo musi odkupić ten pakiet od innych inwestorów. Wartość transakcji szacuje się na 1,5 mld USD (6,4 mld zł). Volvo poszukiwał partnera od marca, kiedy władze antymonopolowe UE nie dopuściły do jego fuzji z innym szwedzkim producentem — Scanią. Zdaniem wielu analityków, w ostatecznym rozrachunku może to się jednak Volvo opłacić, ponieważ oferty Volvo i Renault uzupełniają się znacznie lepiej niż Volvo i Scanii.
Dzięki przejęciu RVI Mack, Volvo zwiększy swój udział w rynku amerykańskim do 22 proc. (dwukrotnie), a w rynku europejskim — do 27 proc. Mocną pozycję Szwedów w północnej Europie uzupełni dobra sprzedaż RVI we Francji i Hiszpanii. Również w Stanach Zjednoczonych obie firmy działały dotąd w innych regionach kraju. Fuzja wzmocni pozycję nowego podmiotu również w Azji, gdzie obie firmy są już obecne (Volvo dzięki spółce z Mitsubishi, a Renault poprzez inwestycję w Nissana, a ostatnio także w Samsung Motors). Reuters, TK
Dyplomaci ratują Goldman Sachs
Po ogłoszeniu przez japoński rząd, że amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs może zostać wyłączony z organizacji emisji akcji koncernu telekomunikacyjnego NTT, Goldman przystąpił do kontrataku, używając do tego swoich doradców, rekrutujących się z najbardziej niegdyś prominentnych amerykańskich polityków. Już kilka godzin po tym, jak rząd japoński skrytykował Goldmana za przeprowadzenie publicznej emisji holenderskiego providera Internetu WorldOnline, do japońskiego ministra finansów zadzwonił Walter Mondale, były wiceprezydent USA, a w latach 1993-96 ambasador w Japonii. Goldman korzysta również z usług innych amerykańskich dyplomatów, którzy wcześniej pracowali w Japonii, a także byłych wysokich urzędników japońskiego Ministerstwa Finansów.
Determinacja Goldmana nie powinna dziwić. Prowizja za przeprowadzenie emisji akcji NTT (wartych obecnie około 13 mld USD — ponad 55,6 mld zł) może wynieść około 215 mln USD (920 mln zł). Naciski dyplomatów prawdopodobnie odniosły skutek, bo na konferencji prasowej japoński wiceminister finansów Nobuaki Usui powiedział, że rząd japoński nie wyklucza żadnego z banków jako organizatora sprzedaży akcji NTT. Bloomberg, TK
Rosja poradzi sobie bez pożyczek
Aleksander Poczinok, rosyjski minister ds. podatków, powiedział, że po raz pierwszy od 10 lat Rosja będzie w stanie sfinansować wydatki budżetowe bez zaciągania pożyczek zagranicznych. Zdaniem Poczinoka, będzie to możliwe dzięki lepszej ściągalności podatków i wysokim cenom na światowych rynkach towarów eksportowanych przez Rosję. Dzięki tym korzystnym trendom Rosja dysponuje obecnie nadwyżką budżetową wysokości 210 mln USD (899 mln zł). W pierwszym kwartale tego roku PKB Rosji wzrósł o 6 proc. PAP
Francję ogarnia szaleństwo WAP
Sagem, francuski producent sprzętu elektronicznego, ogłosił, że ma już 3,5 mln zamówień na telefony z bezprzewodowym dostępem do Internetu (WAP). Inny francuski potentat na rynku telekomunikacyjnym, Alcatel, ma zamiar sprzedać do końca roku 10 mln takich telefonów.
Na rozwoju WAP chce także skorzystać były monopolista — France Telekom. FT uruchomił w ubiegłym tygodniu portal internetowy przeznaczony specjalnie dla użytkowników telefonów komórkowych. Francuski telekom liczy, że do końca roku portal będzie miał milion abonentów. Reuters, TK
Nasdaq szuka partnerów w Europie
Według nieoficjalnych informacji, spółka NASD, założyciel amerykańskiej giełdy Nasdaq, rozmawia na temat połączenia z giełdami w Londynie i Frankfurcie. Obie europejskie giełdy od pewnego czasu rozważają fuzję, a negocjacje nabrały przyspieszenia po tym, jak połączenie ogłosiły giełdy paryska, brukselska i amsterdamska.
Alians z Frankfurtem i Londynem pozwoliłby Nasdaq zaistnieć na rynku europejskim, o czym władze nowojorskiej giełdy myślą już od dawna. NASD rozmawiał już o uruchomieniu giełdy z francuskim Vivendi i należącym do Ruperta Murdocha News Corporation. Plany ekspansji obejmują również Japonię, gdzie Nasdaq chce otworzyć swoją filię we współpracy z informatycznym gigantem — Softbankiem. Reuters, TK