Za granicą

Kozmana Magdalena, Motriuk Rafał
opublikowano: 09-08-2000, 00:00

Za granicą

Szef MFW chwali wzrost na świecie

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Horst Koehler w swoim pierwszym wystąpieniu za oceanem powiedział, że ekspansja gospodarcza USA prowadzi do niespotykanego tempa rozwoju gospodarczego na świecie.

— Tylko w tym roku gospodarka globalna wzrośnie o 4,75 proc. Już od ponad 10 lat nie mieliśmy tak dobrych prognoz — powiedział Horst Koehler.

W kwietniu MFW prognozował tegoroczny globalny wzrost gospodarczy na 2,4 proc.

Według Horsta Koehlera, MFW powinien skupić się na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym i służeniu radą. Nie powinien natomiast być traktowany jako „pożyczkodawca ostatniej szansy”.

— Będziemy chcieli zapobiegać powstawaniu problemów poprzez promocję międzynarodowych standardów i zasad w celu tworzenia sprawniejszej polityki fiskalnej i monetarnej — powiedzial szef MFW.

Horst Koehler zwrócił uwagę na poprawę sytuacji gospodarczej w Tajlandii i Korei Południowej. Podkreślił też, że dobrze układa się współpraca z nowym rządem Rosji. Reuters

OPEC jest zadowolony z cen paliw

Ali Rodriguez, prezes Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), powiedział, że jest zadowolony z obecnego poziomu cen paliw i nie niepokoją go informacje o zwiększeniu produkcji surowca przez Arabię Saudyjską, która w lipcu podniosła poziom wydobycia o 250 tys. baryłek dziennie. W ubiegłym tygodniu Ali Rodriguez wezwał państwa OPEC, aby nie przekraczały kwot produkcyjnych, ponieważ doprowadziłoby to do dalszego spadku cen. Reuters

BASF przedstawia coraz lepsze wyniki

BASF, największy producent chemikaliów w Europie, poinformował, że w pierwszym półroczu jego zysk po opodatkowaniu i odpisie udziałów w innych jednostkach wzrósł o 112,6 proc. do 912 mln EUR (3,65 mld zł).

Zysk netto w drugim kwartale 2000 roku zwiększył się o 322,6 proc., do 448 mln EUR (1,8 mld zł).

W czerwcu tego roku BASF ogłosił, że rok 2000 będzie najlepszym w historii firmy, a zyski i przychody ze sprzedaży wzrosną o ponad 10 proc.

W pierwszej połowie roku przychody ze sprzedaży grupy poprawiły się o 24,5 proc., do 17,44 mld EUR (70 mld zł). Szczególny wzrost zanotował dział paliw i gazu. Reuters, MAK

Fińska Sonera szuka partnera

Fiński operator telekomunikacyjny Sonera, uważany za pioniera technologii telefonii bezprzewodowej, prowadzi rozmowy w celu zdobycia partnera w interesach — podało we wtorek ministerstwo komunikacji Finlandii. Nie ujawniono, z kim prowadzone są rozmowy, a także kiedy należy spodziewać się komunikatu w tej sprawie.

Rząd Finlandii posiada 52,9 proc. akcji Sonery i ma upoważnienie, by sprzedać całość swoich udziałów. Wiceprezes Sonery Kaj-Erik Relander zaprzeczył spekulacjom, jakoby istniały plany sprzedaży firmy.

Tymczasem analitycy uważają, że Sonera jest zbyt mała, by przetrwać samodzielnie na rynku telekomunikacyjnym.

Firmy z tej branży byłyby zapewne zainteresowane SmartTrust, działem Sonery zajmującym się bezpieczeństwem telefonii komórkowej, i Zed, portalem WAP. Reuters

Unilever wypuści obligacje

Unilever zamierza wypuścić obligacje, aby uzyskać środki na spłatę pożyczki bankowej wysokości 22 mld USD (97 mld zł). Kredyt został zaciągnięty na przejęcie firmy Bestfoods. Decyzja holenderskiego koncernu jest kolejnym dowodem na to, że przedsiębiorstwa europejskie coraz częściej uciekają się do emisji obligacji w celu sfinansowania swoich inwestycji.

W tym tygodniu pojawią się krótkoterminowe obligacje Unilevera opiewające na 8 mld USD (35 mld zł). W czwartym kwartale roku firma wyemituje obligacje długoterminowe o wartości 10 mld USD (44 mld zł).

Wykupienie Bestfoods kosztowalo Unilever 20,3 mld USD (89,3 mld zł), w wyniku czego znacznie wzrosło zadłużenie firmy.

Jednocześnie spadła ocena wartości kredytowej Unilevera, z najwyższego AAA do A. RM

Symbian wchodzi na giełdę

Brytyjski producent komputerów Psion poinformował, że firma Symbian, w której Psion ma 28 proc. akcji, trafi na giełdę. Udziałowcami spółki zajmującej się systemami telefonii komórkowej są jeszcze Nokia, Motorola, Ericsson i japońska Matsushita. Symbian rozwija operacyjny system Epoc umożliwiający połączenie telefonów komórkowych z Internetem.

Akcje Symbiana trafią na giełdę najwcześniej pod koniec 2001 roku. Niektórzy specjaliści wyceniają spółkę na 5 mld USD (22 mld zł). Twierdzą również, że może stać się ona bezpośrednim konkurentem dla Microsoftu i jego Windows CE.

Jednocześnie Psion ogłosił, że jego dochód brutto za pierwsze półrocze wyniósł 3 mln GBP (20 mln zł). W tym samym okresie 1999 r. firma zarobiła tylko 100 tys. GBP (650 tys. zł). Gwałtowny wzrost zysków przypisywany jest popytowi na komputery typu palmtop. RM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena, Motriuk Rafał

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy