Za granicą

Kozmana Magdalena, Birnbaum Małgorzata, Maciejewski Krzysztof
opublikowano: 15-09-2000, 00:00

Za granicą

Chase: brak zagrożeń dla wzrostu w Polsce

Wysokie ceny ropy naftowej nie będą miały negatywnego wpływu na wzrost gospodarczy w krajach Europy Środkowej i Wschodniej — wynika z ostatniego raportu Chase Manhattan Bank. Jego eksperci uważają, że Polska, Czechy i Węgry w niewielkim stopniu są zależne od tego surowca. Ich wzrost gospodarczy w większym stopniu zależy od koniunktury w Europie Zachodniej.

Według analityków, inflacja stanowi mniejsze zagrożenie dla państw regionu niż wysoki deficyt płatniczy. Pod tym względem najgorzej wypada Polska, której waluta jest bardziej podatna na deprecjację niż czeska korona i węgierski forint.

Analitycy Chase przewidują, że europejsaka waluta w ciągu trzech miesięcy może spaść do poziomu 0,8 USD, natomiast złoty w stosunku do niej się umocni. MAK

Windows Millenium wchodzi na rynek

Microsoft wprowadził wczoraj najnowszą wersję systemu operacyjnego dla prywatnych użytkowników — Windows Me. Specjaliści oceniają, że program nie jest dużym krokiem naprzód w porównaniu z poprzednią wersją — Windows 98. Opiera się na stosowanej od dwudziestu lat technologii DOS, podczas gdy od początku tego roku systemy dla firm działają w znacznie bezpieczniejszej technologii NT. Właściciele domowych pecetów będą musieli poczekać na tę nowość do przyszłego roku.

Apple, który z 5-proc. udziałem na rynku komputerów osobistych jest niegroźnym rywalem Microsoftu (gigant ma 85 proc.), zapowiedział wprowadzenie nowego systemu operacyjnego dla firm — Mac OS X. MB

Deutsche Post zwiększa udział w DHL

Deutsche Post zamierza odkupić 6 proc. akcji amerykańskiej firmy kurierskiej DHL International od japońskich linii lotniczych Japan Airlines. W ten sposób DP, którego pakiet kontrolny znajduje się w rękach państwa, zwiększy swój udział w DHL do 31 proc.

— Decyzję o ewentualnej sprzedaży tego pakietu podejmiemy przed końcem września — powiedział rzecznik Japan Airlines.

Wartość transakcji szacowana jest na 22 mld EUR (około 85,6 mld zł).

Zdaniem analityków, DP zamierza przejąć w przyszłości kolejne 23 proc. akcji w DHL, kontrolowane obecnie przez niemiecki West LandesBank. Reuters, KM

Telefonica emituje 5-letnie obligacje

Hiszpańska grupa telekomunikacyjna Telefonica rozpoczęła wczoraj sprzedaż 5-letnich obligacji o łącznej wartości 1 mld EUR (około 3,9 mld zł). Środki pozyskane z emisji pozwolą na sfinansowanie rozwoju sieci UMTS.

Jeszcze w tym roku na europejskim rynku pojawią się papiery dłużne wyemitowane przez inne duże telekomy — British Telecom, France Telecom i holenderski KPN. Ich łączna szacunkowa wartość wyniesie 30 mld EUR (około 117 mld zł). Reuters

Vivendi zamierza kupić LibertySurf

Dziennik „Les Echoes” podał, że Vivendi jest bliski sfinalizowania zakupu LibertySurf, dostawcy darmowego Internetu w Wielkiej Brytanii i Francji. Obie strony zaprzeczyły tym doniesieniom.

Vivendi zapowiedział pozbycie się swoich udziałów w AOL France, dostawcy Internetu (ma 55 proc. akcji) .

— LibertySurf może stanowić lepszą alternatywę dla AOL France — uważają analitycy.

Z drugiej strony, francuski koncern jest teraz zaabsorbowany kosztowną fuzją z Seagramem i trudno mu będzie przeprowadzać następne przejęcia. Reuters, MAK

Daewoo: sprzedaż jeszcze we wrześniu

Sprzedaż koreańskiej firmy Daewoo Motor nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Zdaniem przedstawicieli koncernu, negocjacje z amerykańskim Fordem przebiegają bardzo sprawnie. Tymczasem Ford nie poinformował jeszcze o swojej ostatecznej ofercie. Analitycy wyceniają Daewoo na 5,5 mld USD (około 24,7 mld zł).

— Nadal prowadzimy rozmowy z wierzycielami koreańskiego koncernu — mówi Meera Kumar, rzeczniczka prasowa oddziału Forda w Seulu.

Ford, dzięki przejęciu Daewoo, umocni swoją pozycję w Azji i Europie Środkowej. PAP, KM

Wielka Brytania jest rajem dla oszustów

W Wielkiej Brytanii 90 proc. oszustw związanych z kupowaniem w Internecie nie jest karanych — wynika z badań agencji Experian, zajmującej się ocenami zdolności kredytowych.

Wielu sprzedawców internetowych nie sprawdza nawet najbardziej podstawowych danych klientów, jak na przykład zgodności adresu posiadacza karty kredytowej z adresem, pod który ma być dostarczona przesyłka. Oszustwa internetowe są wykrywane niemal wyłącznie wtedy, gdy posiadacze kart otrzymują wyciągi bankowe i kwestionują niektóre wydatki.

Po rozmowach z 800 firmami Experian ustalił, że zaledwie 57 proc. z nich zgłasza oszustwa. Tylko połową z nich interesuje się policja, a jedynie w 9 proc. wszczynane jest dochodzenie. Wystawcy kart z reguły zwracają właścicielom koszty poniesione w wyniku oszustw. Sprzedawcy internetowi oceniają, że od 1 do 10 proc. ich towarów lub usług sprzedawanych jest nieuczciwym klientom. Rafał Motriuk, Londyn

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena, Birnbaum Małgorzata, Maciejewski Krzysztof

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Za granicą