Partnerem sekcji jest TAURON

Za mało informacji o śmieciach

Prawie co trzecia gmina zmieniła opłaty za gospodarowanie odpadami.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi działa od 1 lipca 2013 r. Przez ten czas 28,9 proc. z 2116 gmin zmieniło opłaty za odbiór śmieci — wynika z danych zgromadzonych przez NIK, która analizowała funkcjonowanie systemu po nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Stawka za zbiórkę selektywną wzrosła w 37,4 proc. z 612 gmin, a spadła w 59,3 proc. Z kolei zbieranie nieselektywne było droższe w 38,4 proc. samorządów, a tańsze w 35,8 proc. Powodem zmiany stawek najczęściej była zmiana kosztów odbioru, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów (44,6 proc. wskazań).

W 2013 i 2014 r. przy zadaniach związanych z gospodarką odpadami komunalnymi w każdej gminie pracowały średnio dwie osoby, a w sumie liczba pracowników zajmujących się tymi sprawami przez dwa lata wzrosła o 332, do 4631. Ale 27,4 proc. gmin uważa, że kadry są niewystarczające. NIK stwierdziła, że krótki okres działania nowego systemu nie pozwala na jednoznaczne wnioski. Zwróciła jednak uwagę, że wybór przetargów przy stosowaniu ryczałtowej stawki ofert powoduje, iż przy przeszacowaniu kosztów przez gminę wykonawca może wyceniać ofertę drożej, niż wynoszą jego koszty.

— W sprawie zmian w systemie gospodarki odpadami niewiele można obecnie zrobić, bo nadal nie mamy żadnych ogólnopolskich twardych statystyk, dzięki którym możnaby obrać jakiś kierunek.

Ministerstwo Środowiska wciąż nie zweryfikowało danych za 2013 r. Trudno więc rozmawiać o stanie gospodarki odpadami w gminach. Poza tym dostaliśmy informację, że resort środowiska nie będzie podejmował żadnych prac w tym zakresie przed wyborami. Analiza NIK przedstawia ogólny obraz sytuacji, ale nie dowiadujemy się z niej, jak dokładnie funkcjonuje gospodarka odpadami w kontrolowanych gminach — komentuje Krzysztof Choromański, ekspert Związku Miast Polskich w zakresie gospodarki odpadami.

Jego zdaniem, swoje postulaty samorządowcy przedstawili ministerstwu w pierwszej połowie 2014 r., gdy pracował zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Kraszewskiego, który analizował wdrażanie ustawy śmieciowej.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / Za mało informacji o śmieciach