Za rok ruszy e-myto dla aut osobowych

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

W styczniu 2012 r. kierowcy będą mogli korzystać z elektronicznego poboru opłat na państwowych autostradach.

W styczniu 2012 r. kierowcy będą mogli korzystać z elektronicznego poboru opłat na państwowych autostradach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) uruchamia portal dla użytkowników elektronicznego systemu poboru opłat na szybkich trasach. I portal, i system będą nazywać się viaToll (www.viatoll.pl). Strona w pełnej krasie ruszy jutro.

Portal jest adresowany do przewoźników ciężarowych, którzy od lipca zamiast kupować winiety, będą płacić e-myto. Kierowcy aut osobowych też zaczną płacić na państwowych autostradach, ale na bramkach. Za rok i oni będą mogli skorzystać z systemu elektronicznego.

"Kierowcy tych pojazdów dobrowolnie wybiorą, czy będą płacić za przejazd w sposób manualny na przeznaczonych do tego placach poboru opłat czy w sposób elektroniczny, włączając się do systemu viaToll. Wybór ten będzie możliwy dopiero po udostępnieniu usługi elektronicznego poboru opłat za przejazd dla pojazdów lekkich, nie później niż 1 stycznia 2012 r." — pisze na swoim portalu GDDKiA.

Artur Mrugasiewicz z GDDKiA informuje, że impulsy za każdy kilometr będą naliczane przez specjalne urządzenia instalowane w autach. Wcześniej resort infrastruktury musi określić stawki dla kierowców pojazdów osobowych, wstępnie to 20-23 gr/km.

Urządzenia dostarczy firma Kapsch, która wygrała przetarg na budowę systemu. Austriacy już prezentowali je w "PB". To małe pudełeczko przyklejane za wstecznym lusterkiem. Michael Gschnitzer, który reprezentuje Kapscha, mówił, że w krajach, gdzie działa e-myto, urządzenie kosztuje 12-20 EUR. Po ile będzie sprzedawane w Polsce? Na to pytanie nie uzyskaliśmy od Kapscha odpowiedzi.

Przedstawiciele dyrekcji podkreślają, że korzystanie z e-myta będzie korzystne dla firm zarządzających dużymi flotami aut oraz dla osób często poruszających się między miastami połączonymi autostradą. Dostrzegli to także prywatni koncesjonariusze. Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), który zarządza A4 Kraków — Katowice, przygotowuje własne e-myto dla kierowców aut osobowych jeżdżących między stolicami Śląska i Małopolski. Wojciech Gębicki, prezes SAM, zapewniał niedawno "PB", że system na A 4 wystartuje pod koniec 2011 r.

Tu pojawi się e-myto

Wykaz odcinków dróg, na których będzie pobierana opłata elektroniczna

Autostrada A1

Tuszyn — Bełchatów,

Sośnica — Świerklany;

Autostrada A2

Modła — Stryków I;

Autostrada A4

Zgorzelec — Bielany Wrocławskie,

Bielany Wrocławskie — Kleszczów,

Kleszczów — Murckowska,

Balice I — Szarów;

Autostrada A6

Kołbaskowo — Kijewo;

Autostrada A8

Nowa Wieś Wrocławska (A4) — Pawłowice;

Autostrada A18

Olszyna — Krzyżowa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane