Za rządów PiS biznes ma ciut… gorzej

opublikowano: 25-10-2018, 22:00

Nieznacznie spada respektowanie praw przedsiębiorców w Polsce — wynika z badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Mimo gorących zapewnień polityków o dbałości o polskich przedsiębiorców, jako wręcz „dobra narodowego”, rzeczywistość nie jest różowa. Przedstawiony wczoraj przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) raport

Procesy trwają coraz dłużej – tak Cezary Kaźmierczak, szef
ZPP, tłumaczy pogorszenie oceny przestrzegania praw przedsiębiorców.
Zobacz więcej

Zła reforma sądów:

Procesy trwają coraz dłużej – tak Cezary Kaźmierczak, szef ZPP, tłumaczy pogorszenie oceny przestrzegania praw przedsiębiorców. Fot. Marek Wiśniewski

„O przestrzeganiu praw przedsiębiorców w Polsce” wskazuje, że w 2017 r. sytuacja prawna firm pogorszyła się w stosunku do 2016 r. Pod uwagę brano m.in. czas i koszt zakładania działalności gospodarczej, wysokość podatków i ich skomplikowanie, uciążliwość kontroli podatkowych, liczbę wydanych interpretacji podatkowych, liczbę uchylonych decyzji organów skarbowych, skuteczność egzekucji wierzytelności czy czas trwania postępowań sądowych.

W porównaniu do 2016 r., w ubiegłym roku współczynnik„przestrzegania praw firm” spadł z 30 do 28.

— Na gorszy wynik w 2017 r. wpłynęło przede wszystkim wydłużenie się czasu trwania spraw sądowych oraz mniejsza skuteczność egzekucji zobowiązań — wyjaśnia Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

W zeszłym roku średni czas trwania spraw gospodarczych w sądach rejonowych (czyli w pierwszej instancji) wydłużył się do 6,5 miesiąca z 5,6 miesiąca rok wcześniej.

„Od dwóch lat zauważyć należy trend mówiący o spowolnieniu pracy polskich sądów. Czas trwania przeciętnej sprawy przedłużył się o jeden miesiąc. Spadł również wskaźnikskuteczności egzekucji” — zauważa ZPP.

Natomiast w procesach gospodarczych na orzeczenie w pierwszej instancji trzeba już czekać ponad 14 miesięcy. Na koniec 2017 r. pozostało w sądach 172 tys. niezałatwionych procesów gospodarczych i 479 tys. spraw w trybie nakazowym i upominawczym. Skuteczność sądowej egzekucji należności spadła z 21 proc. do 18 proc. Podczas rządów PiS nie został skrócony czas potrzebny do założenia firmy (ciągle trwa średnio 37 dni). Spadł za to trochę współczynnik udziału kosztów założenia spółki z o.o. w PKB na głowę: z 10,9 do 10,2. Dziś jest to znacznie ponad 100 EUR. Nie poprawił się czas konieczny do wywiązania się z obowiązków podatkowych: wynosi średnio 271 godzin, tyle samo, co w 2016 i 2015 r.

Spadła za to liczba kontroli skarbowych i podatkowych. Wynika to z lepszego stosowania narzędzi informatycznych w typowaniu firm do kontroli. Twórcy raportu podkreślają jednak, że przedsiębiorcy nadal skarżą sie na liczne przypadki przekraczania ustawowych limitów i ograniczeń czasu trwania kontroli.

„Porównanie między 2016 a 2017 r. pokazało, że mimo zmiany rządu sytuacja przedsiębiorców nie zmieniła się. Podkreślić trzeba, że skutki większości zmian wprowadzanych przez obecny rząd będzie można dostrzec dopiero w kolejnych badaniach” — uważa ZPP.

Badanie za 2018 r. obejmie już okres obowiązywania tzw. Konstytucji biznesu, której celem było zwiększenie praw przedsiębiorców oraz ich ochrony przed urzędnikami i organami państwa. © Ⓟ

Przykład zagrożeń

Firma Terplast produkowała sznurek do maszyn rolniczych i przez 23 lata stosowała, za pełną aprobatą fiskusa, 8-procentową stawkę VAT. Organy skarbowe dokonywały na jej rzecz zwrotów podatku. Po 23 latach skarbówka zmieniła zdanie i uznała, że Terplast nie miał prawa do niższej, 8-procentowej stawki VAT. Stwierdziła, że prawo do preferencyjnej stawki na sznurek przysługuje tylko wtedy, gdy firma udowodni, że jej produkt jest wykorzystywany w maszynach rolniczych. Firma nie byłaby w stanie dotrzeć do każdego klienta, który kupił jej sznurek. Przepisy nie zobowiązują do przedstawiania takich dowodów.

Źródło: ZPP

28 Tyle wynosi współczynnik przestrzegania praw firm. Rok temu wynosił 30.

271 Tyle godzin potrzebował przedsiębiorca w 2017 r., żeby wywiązać się z obowiązków podatkowych. To tyle samo, ile w latach 2016-15.

25,7 tys. Tyle w 2017 r. organy skarbowe wydały firmom interpretacji podatkowych. To o 8,5 tys. mniej niż w 2016 r.

20 proc. Tyle zostało uchylonych w sądach decyzji fiskusa. To 3 proc. mniej niż w 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu