ZA Tarnów zamykają produkcję PCW

Anna Bytniewska
24-07-2002, 00:00

Zarząd Zakładów Azotowych Tarnów zlikwiduje centrum PCW — jeden z najważniejszych segmentów produkcji spółki. Do końca roku z zakładu odejdzie 600 osób.

Kierownictwo Zakładów Azotowych Tarnów podjęło decyzję o likwidacji produkcji polichlorku winylu (PCW), jednego z najważniejszych wyrobów spółki. Zdaniem przedstawicieli chemicznej firmy, produkcja od kilku lat przynosiła straty. Powodem były wysokie ceny kluczowego komponentu — chlorku winylu. Prowadzono wprawdzie w tej sprawie negocjacje z Łukoilem i należącym do niego wytwórcą chlorku winylu — ukraińską Orianą, ale na razie nie przyniosły one rezultatu. Tarnowska firma była drugim w kraju — po Anwilu — producentem PCW. Instalacja wytwarzała 60 tys. ton tego komponentu rocznie i dawała zatrudnienie blisko 200 osobom.

Chemiczna firma nie składa broni.

— Pod koniec tego roku rozstrzygną się losy dokończenia budowy nowej instalacji PCW w Tarnowie — twierdzi Franciszek Bernat, dyrektor ds. rozwoju ZA Tarnów.

Dzięki projektowi, który na razie jest zamrożony, spółka miałaby wytwarzać 100 tys. ton tego komponentu. Wszystko zależy jednak od tego, jak potoczą się rozmowy z Łukoilem. Tarnów nie rezygnuje bowiem z pozyskania go jako inwestora w segmencie PCW.

— Przedstawiliśmy już Łukoilowi konkretne propozycje. Może on liczyć na większościowy pakiet akcji w nowej spółce. W sierpniu spodziewamy się odpowiedzi rosyjskiego partnera — mówi Franciszek Bernat.

Sam Tarnów znajduje się w trudnej sytuacji. W czerwcu rozpoczęło się postępowanie układowe spółki. Jej długi sięgają 340 mln zł.

— Zabiegamy o 40-proc. redukcję — mówi Franciszek Bernat.

Do końca lipca Azoty zakończą również korektę programu naprawczego, zmierzającego do redukcji kosztów. Do końca roku z zakładu ma odejść blisko 600 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZA Tarnów zamykają produkcję PCW