"Za wcześnie na zakupy w budowlance"

  • Michał Błasiński
opublikowano: 16-07-2012, 18:01

Analitycy DM BZWBK uważają , że ceny akcji spółek z branży budowlanej jeszcze nie dobiły do dna.

Specjaliści podkreślają, że sektor budowlany nie rozwiązał problemów strukturalnych, a złożenie wniosków o upadłość przez PBG, Hydrobudowę czy Poldim (spółka zależna Trakcji-Tiltry) to jedynie wierzchołek góry lodowej. Seria bankructw  spółek budowlanych nadwyrężyła zaufanie rynku do całej branży.
- Apogeum problemów finansowych tego sektora jest naszym zdaniem wciąż przed nami, wiele przedsiębiorstw nie odzyskało bowiem płynności - napisali analitycy DM BZWBK.

Zdaniem analityków, istnieje zagrożenie, że banki ograniczą ekspozycję na firmy budowlane. Przełoży się to na mniejszą dostępność kredytów oraz problem z gwarancjami bankowymi. Kolejny problem może pojawić się przy emisji nowych papierów dłużnych. Powód? Jeszcze do niedawna TFI chętnie nabywały obligacje przedsiębiorstw budowlanych. Kiedy jednak okazało się, że papiery zostaną wykupione co najwyżej w części, wizerunek branży runął.. Uplasowanie nowego długu może być więc zadaniem trudnym do zrealizowania, jeśli nie niemożliwym.

Kolejny problem budowlanki, na który wskazują analitycy DM BZ WBK, to zażarta wojna cenowa. Rosnąca konkurencja skutkuje tym, że marże na kontaktach są wyjątkowo niskie. Pozyskane obecnie kontrakty mogą wygenerować straty odczuwalne w ciągu najbliższych 2 lat. Eksperci spodziewają się kolejnych bankructw w sektorze.

- Fala upadłości oczyści rynek i zmniejszy konkurencję, naszym zdaniem jest jednak zdecydowanie za wcześnie na kupowanie akcji na tej podstawie - twierdzą analitycy

Według specjalistów zapowiadana przez rząd pomoc za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu jest mało realna. Bardziej prawdopodobne jest wsparcie poprzez udzielenie firmom kredytów.
- Rządowa pomoc może spowodować krótkotrwały wzrost cen akcji. Nie widać jednak podstaw do ruchu cen na północ w długim terminie – podsumowują specjaliści DM BZ WBK.

W II kw. 2012 r. analitycy oczekują słabych wyników firm budowlanych. Pierwszych efektów restrukturyzacji branży spodziewają się na przełomie 2013 i 2014 r.

Co radzą analitycy

Spółka Rekomendacja Cena docelowa

Budimex Trzymaj 66,8

Energomontaż Południe Sprzedaj 0,7

Hydrobudowa Sprzedaj 0,12

Polimex-Mostostal Trzymaj 0,88

Trakcja-Tiltra Sprzedaj 0,89

Źródło: DM BZ WBK

[MBL]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / "Za wcześnie na zakupy w budowlance"