Żabka spodziewa się przejęć

Magdalena Graniszewska
18-09-2008, 00:00

Polski rynek sieci detalicznych czeka konsolidacja — przekonuje szef Żabki. Jego firma też się sprzeda, ale najwcześniej za 3-5 lat.

Polski rynek sieci detalicznych czeka konsolidacja — przekonuje szef Żabki. Jego firma też się sprzeda, ale najwcześniej za 3-5 lat.

Rok temu inwestorem Żabki, największej w Polsce sieci sklepów typu convenience, została Penta Investments, czesko-słowacki fundusz private equity.

— To oczywiste, że Żabka jest na sprzedaż, pytanie tylko kiedy. Sądzę, że nie wcześniej niż za 3-5 lat. Rozważane będą trzy sposoby wyjścia z inwestycji: sprzedaż spółki inwestorowi branżowemu, finansowemu lub wprowadzenie jej na giełdę — zapowiada Jacek Roszyk, prezes Żabki.

Żabka jest dziś liderem swojego rynku, z siecią liczącą 2 tys. placówek. Ich liczba będzie się zwiększać o 200 rocznie, a docelowo ma ich być 7,5 tys. Oprócz rozwoju organicznego pomogą jej w tym przejęcia.

— W tym roku na pewno nie dokonamy żadnej akwizycji — zapewnia jednak Jacek Roszyk.

Podkreśla jednocześnie, że polski rynek sieci detalicznych jest wręcz skazany na konsolidację ze względu na relatywnie niską koncentrację. Przykład? Dziesięć największych firm kontroluje zaledwie 30 proc. naszego rynku FMCG, podczas gdy np. w Niemczech dziesiątka największych graczy skupia aż 87 proc. tego rynku.

— Na naszym rynku każdy z każdym rozmawia o współpracy kapitałowej. Przewiduję, że w ciągu najbliższych 2-3 lat wiele polskich firm będzie przedmiotem akwizycji — twierdzi Jacek Roszyk.

Żabka zamierza też zdobywać rynki zagraniczne. W czeskiej Pradze ma już 10 sklepów, a do końca roku ta liczba zwiększy się do 30.

— Podchodzimy do tego projektu racjonalnie. Musimy się nauczyć m.in. odmiennych nawyków u klientów. Dopiero potem będziemy myśleć o innych krajach, na przykład o Słowacji — wyjaśnia Jacek Roszyk.

W zeszłym roku Żabka osiągnęła 1,6 mld zł przychodów i 40 mln zł zysku netto

7,5

tys. Tyle sklepów Żabka chce docelowo mieć w Polsce. Osiągnie to własnymi siłami i dzięki planowanym przejęciom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Żabka spodziewa się przejęć