Zaczyna się bój o duże dotacje

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 29-10-2010, 00:00

To ostatnie unijne pieniądze dla firm produkcyjnych w tym roku. Warto po nie wystartować.

Ministerstwo Gospodarki ma do podziału 357,7 mln zł

To ostatnie unijne pieniądze dla firm produkcyjnych w tym roku. Warto po nie wystartować.

Firmy produkcyjne mają szansę zdobyć pieniądze na inwestycje w innowacje. 2 listopada wystartuje konkurs na dofinansowanie w ramach działania 4.5.1. PO Innowacyjna Gospodarka. 357,7 mln zł podzieli Ministerstwo Gospodarki.

O dotacje nie będzie łatwo. Zwrot 30 proc. kosztów dostaną tylko projekty o wartości większej niż 160 mln zł, dzięki którym powstanie co najmniej 150 miejsc pracy.

— Dodatkowo dofinansowane rozwiązania technologiczne nie mogą być stosowane dłużej niż trzy lata, a wartość sprzedaży wyrobów lub usług wytworzonych dzięki nim ma być mniejsza niż 15 proc. wartości światowej sprzedaży w branży — tłumaczy Jarogniew Podeszwa, dyrektor departamentu projektów europejskich w F5 Konsulting.

Mimo to o pieniądze warto walczyć, bo kolejna okazja prędko się nie nadarzy.

Łagodniejsze kryteria

— Kryterium liczby miejsc pracy zostało złagodzone. We wcześniejszych konkursach trzeba było ich utworzyć 200. Mimo to wymagania nadal są wysokie, ale firmy powinny zdawać sobie sprawę, że dotacje na inwestycje szybko się wyczerpują. Skończyły się już np. pieniądze w popularnym działaniu 4.4. Po 2013 r. bezzwrotne wsparcie zastąpią zapewne nisko oprocentowane kredyty lub pożyczki — mówi Jarogniew Podeszwa.

Dobrą wiadomością jest to, że w przeciwieństwie do wcześniejszych edycji, projekty nie będą oceniane na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy.

— Powstanie lista rankingowa: dopiero po zebraniu wszystkich projektów wytypowane zostaną najlepsze. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której dofinansowanie dostają słabsze projekty tylko dlatego, że wpłynęły wcześniej — wyjaśnia Kiejstut Żagun z KPMG.

Czasu mało

Mimo to trzeba zachować czujność, bo konkurs zostanie zawieszony, gdy wartość złożonych wniosków przekroczy 200 proc. kwoty.

— Konkurs będzie się cieszył zainteresowaniem, szczególnie wśród inwestorów zagranicznych, którzy planują znaczące inwestycje w Polsce —wyjaśnia Jarogniew Podeszwa.

Konkursy ostatniej szansy

29 października wystartował jedyny w tym roku konkurs o dotacje na wdrażanie technologii informatycznych w relacjach business-to-business (B2B). Do podziału jest 458,5 mln zł, do 2 mln zł na firmę. Dotacje w ramach działania 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dostaną najlepsze projekty umożliwiające elektroniczną komunikację między firmami, ich partnerami, pośrednikami, dystrybutorami czy punktami sprzedaży. Wnioski o dofinansowanie należy składać poprzez rejestrację w internetowym generatorze dostępnym na stronie www.parp.gov.pl. Przedsiębiorcy mają na to czas do 30 listopada 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu