Zaczyna się konsolidacja

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 17-11-2000, 00:00

Zaczyna się konsolidacja

Do Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi wpłynął już pierwszy wniosek dotyczący konsolidacji. PTE Pekao/Alliance chce przejąć OFE Epoka. Jeszcze w tym roku można się spodziewać kolejnych wniosków.

3 listopada PTE Pekao/Alliance złożyło wniosek w UNFE o zezwolenie na przejęcie OFE Epoka. To początek procesu konsolidacji funduszy emerytalnych na polskim rynku. W tym roku wpłyną zapewne kolejne wnioski konsolidacyjne. Ustawa o funduszach emerytalnych przewiduje dwie możliwości: przejęcie zarządzania funduszem, jak w przypadku OFE Epoka i PTE Pekao/Alliance, lub połączenie towarzystw emerytalnych. Konsolidacja może również nastąpić w wyniku upadłości lub likwidacji PTE. UNFE cofa wówczas zezwolenie na działalność towarzystwa. Jeżeli w ciągu trzech miesięcy od decyzji fundusz nie zostanie przejęty przez inne PTE, z mocy prawa przejmuje je towarzystwo, które zarządza OFE o największych aktywach na rynku. Do tego czasu fundusz reprezentowany jest przez bank depozytariusz i nie może przyjmować nowych członków.

Przejmowanie OFE

Jeśli towarzystwo zamierza przejąć zarządzanie nad funduszem, składa wniosek o zezwolenie w UNFE. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, urząd ma miesiąc, w przypadkach skomplikowanych dwa, na rozpatrzenie wniosku. Zezwolenie określa warunki oraz datę rozpoczęcia i zakończenia przejęcia funduszu. Treść zezwolenia i informacja o uprawnieniach członków przejętego OFE muszą zostać opublikowane w ogólnopolskim dzienniku.

Realnie proces polega na przeniesieniu aktywów przejmowanego OFE do funduszu zarządzanego przez przejmujące PTE.

Prawa klientów

Klienci przejmowanego funduszu zachowują ciągłość stażu w OFE oraz wszystkie zgromadzone na rachunku środki, stąd nie powinni mieć obaw o swoje składki. Zgodnie z ustawą, członkowie przejmowanego funduszu mają możliwość zmiany OFE. Mogą to zrobić bez ponoszenia karnej opłaty transferowej w ciągu dwóch miesięcy od daty ogłoszenia o przejęciu funduszu. Wypłata transferowa środków zgromadzonych na rachunku klienta dokonuje się na podstawie wcześniejszego powiadomienia o decyzji przejmującego towarzystwa.

Łączenie PTE

Podobnie jak w przypadku przejęcia, również połączenie towarzystw emerytalnych wymaga zezwolenia UNFE. Wniosek o jego wydanie składają łączące się towarzystwa. Na podstawie zezwolenia może nastąpić połączenie towarzystw i likwidacja funduszu, zarządzanego przez PTE przejęte w wyniku połączenia. Treść zezwolenia UNFE też musi być zamieszczona w dzienniku ogólnopolskim. Członkowie funduszu przejmowanego w wyniku połączenia towarzystw mogą także zmienić go bezpłatnie w ciągu dwóch miesięcy.Katarzyna Ostrowska

k.ostrowska@pulsbiznesu.com.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zaczyna się konsolidacja