Zadbany klimatyzator zadba o człowieka

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 05-02-2013, 00:00

Systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne często są zaniedbywane przez właścicieli budynków.

Systemy chłodzące dawno stały się standardem w obiektach biurowych. Nikt nie wyobraża sobie dzisiaj pracy w nowoczesnym biurowcu bez klimatyzacji, nawet w Polsce, gdzie klimat jest dość łagodny. Deweloperzy już w fazie projektowania rozmieszczają układy klimatyzacyjne i wentylacyjne tak, aby korzystanie z nich było możliwe w każdym pomieszczeniu.

— W pomieszczeniach biurowych zastosowanie systemów klimatyzacji pozwala zapewnić lepszy komfort pracy. Klimatyzator bowiem nie tylko schładza pomieszczenia, ale także ogrzewa je w okresie zimowym i oczyszcza powietrze, zabijając bakterie, wirusy i grzyby — wyjaśnia Sławomir Raflik z firmy Klima Raflik.

Regularne przeglądy

Aby jednak urządzania klimatyzacyjne i wentylacyjne dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio czyszczone i konserwowane. — Lekceważenie działań konserwacyjnych wcześniej lub później może doprowadzić do spadku parametrów chłodzenia lub w skrajnych przypadkach nawet do awarii układu.

Powinno się raz w miesiącu przeprowadzać bieżącą obsługę. Polega ona na czyszczeniu filtrów jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, oczyszczaniu parowników, sprawdzaniu drożności odpływu skroplin z jednostekwewnętrznych i szczelności układu chłodniczego. Kontroli należy poddawać także połączenia elektryczne oraz w miarę możliwości dokonywać pomiaru temperatury powietrza w pomieszczeniu — wymienia Wojciech Dworakowski z firmy Centrum Klima. Na tym jednak nie koniec.

Dodatkowo dwa razy do roku wskazane jest przeprowadzenie szczegółowych przeglądów układów klimatyzacji, obejmujących sprawdzenie ciśnienia w układzie chłodzenia, pomiary temperatur, oględziny wymiennika jednostki zewnętrznej — skraplacza — pod kątem uszkodzeń lub korozji. Przeglądy te warto zlecić profesjonalnym firmom zajmującym się instalowaniem i serwisowaniem urządzeń chłodniczych. Koszt przeprowadzenia jednego serwisu to 150-500 zł zależnie od rodzaju klimatyzatora (naścienny, kasetonowy lub kanałowy).

— Niestety, bardzo często zarządcy budynków, ograniczając wydatki, nie przestrzegają zaleceń. Brak sezonowych przeglądów w przypadku niektórych urządzeń chłodniczych może skutkować nawet utratą gwarancji. Często właściciele budynków wzywają pracowników serwisu dopiero, gdy dochodzi do awarii urządzeń — mówi Wojciech Dworakowski. Zaniedbywanie regularnych przeglądów potwierdza także Sławomir Raflik.

— Klienci niechętnie serwisują urządzenia, a trzeba pamiętać, że klimatyzator o mocy około 2,5 kW, czyli najczęściej stosowany, odprowadza z powietrza do 20 litrów wody na dobę. Nieczyszczenie klimatyzatora może sprawić, że zalęgną się w nim np. bakterie legionelli. Mamy kilku klientów, którzy kupują w naszej firmie środki do dezynfekcji i sami robią pseudoserwis — dodaje Sławomir Raflik.

OKIEM EKSPERTA

Koszty i oszczędności

BETTINA SCHRAGL

dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej, Immofinanz Group

Osobą odpowiedzialną za prawidłowe utrzymywanie systemów klimatyzacji i wentylacji w budynku biurowym jest zwykle kierownik techniczny, wybierany przez właściciela nieruchomości. Czyszczenie tych urządzeń odbywa się w regularnych odstępach czasu i zależy od jakościi temperatury powietrza na zewnątrz budynku — im gorącej, tym klimatyzację czyści się częściej.

Montaż systemu grzewczego i systemu zarządzania budynkiem podwyższa koszt budowy o około 30 proc., jednak systemy o dużej efektywności energetycznej pozwalają na ograniczenie zużycia energii w trakcie użytkowania, co wpływa na obniżenie rachunków za media.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu