Żagiel wchłania SKK Kredyt

Beata Tomaszkiewicz, Urszula Chojnacka
28-10-2002, 00:00

1 listopada zniknie z rynku firma pośrednictwa kredytowego SKK Kredyt. Zostanie wchłonięta przez Żagiel, który dzięki temu wskoczy na drugą pozycję w rankingu firm pośrednictwa kredytowego.

Punkty handlowo-usługowe współpracujące do tej pory z SKK Kredyt otrzymują pisma, w których spółka informuje o zakończeniu procesu konsolidacji z Żaglem. Ostateczne połączenie nastąpi pierwszego listopada, i to wówczas Żagiel przejmie na siebie wszystkie umowy i zobowiązania SKK Kredyt.

Fuzja kontrolowanego przez Kredyt Bank Żagla z SKK Kredyt zdecydowanie wzmocni jego pozycję. Żagiel był do tej pory trzecim — pod względem akcji kredytowej —pośrednikiem na rynku. Wartość podpisanych przez niego umów wynosiła we wrześniu ponad 1,2 mld zł. Wyprzedzali go tylko Lukas (który zawarł umowy na 1,7 mld zł) i AIG Credit — (na prawie 1,3 mld zł).

Po wchłonięciu SKK Kredyt Żagiel wróci na niedawno utracone drugie miejsce i zacznie zagrażać nawet Lukasowi.

W sierpniu zaangażowanie w Żaglu zwiększył Kredyt Bank, który jest obecnie niemal 100-proc. właścicielem tego pośrednika. Transakcja ta była kolejnym krokiem w kierunku zacieśniania współpracy między spółkami pośredniczącymi w sprzedaży kredytów a bankami. Prekursorem był Lukas, który kupił Bank Świętokrzyski. Dobrze na tym wyszedł, bo wszedł na rynek usług finansowych.

— Ze względu na wzrastające ryzyko kredytowe banki coraz mniej chętnie będą podpisywały umowy z wieloma pośrednikami. Są raczej skłonne tworzyć własne grupy — tak jak Kredyt Bank. To oczywiste, że instytucjom finansowym zależy, by mieć jak największe udziały we wszelkich rynkach, więc to one mogą być motorami fuzji między pośrednikami. Równocześnie niechęć banków do zawierania umów z wieloma pośrednikami zmusza tych ostatnich do przejmowania banków — mówi Marcin Materna, analityk DM BIG BG.

Ostatnią taką transakcją jest sfinalizowany zakup Cuprum Banku przez Dominet.

Współpraca Żagla z Kredyt Bankiem daje mu szerszy dostęp do klientów. Żagiel już nie tylko pośredniczy w sprzedaży kredytów detalicznych. W jego ofercie znalazły się produkty typowo finansowe — karty kredytowe, kredyty i pożyczki mieszkaniowe, a także leasing środków trwałych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz, Urszula Chojnacka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Żagiel wchłania SKK Kredyt