Zagranica nas sprawdza

opublikowano: 02-02-2015, 00:00

W minionym roku zagraniczni przedsiębiorcy częściej pukali do wywiadowni z prośbą o raporty na temat polskich firm.

Konflikt na Wschodzie przynosi żniwa wywiadowniom gospodarczym, które notują kilkudziesięcioprocentowy wzrost zapytań polskich firm o kontrahentów z zagranicy. Widać zatem, że polscy przedsiębiorcy zaktywizowali się na polu poszukiwania nowych rynków. Jednak również zagraniczni przedsiębiorcy zaczęli sprawdzać częściej nasze firmy.

Z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska wynika, że w 2014 r. podmioty z zagranicy zweryfikowały ponad 124 tys. polskich firm pod względem ich kondycji finansowej i ryzyka współpracy. — W porównaniu z 2013 rokiem oznacza to wzrost o blisko 18 proc. — mówi Tomasz Starzyk z Bisnode.

Podobny wzrost odnotował InfoCredit. Natomiast w Coface liczba zamówień na sprawdzanie polskich firm przez przedsiębiorców w ciągu roku wzrosła aż o 44 proc. Zdaniem Jerzego Wonki, dyrektora do spraw rozwoju InfoCredit, to również efekt konfliktu na Wschodzie.

— Wzmożone zainteresowanie zagranicznych firm polskimi wynika z większej aktywności naszych przedsiębiorców, którzy śmielej starają się o zagraniczne zamówienia — mówi Jerzy Wonka. Najczęściej sprawdzali nasze przedsiębiorstwa Niemcy. — Ogółem w minionym roku sprawdzili blisko 35 tys. polskich firm, co w porównaniu z ubiegłym rokiem stanowi wzrost o prawie 50 proc. — mówi Tomasz Starzyk.

Intensywnie interesowała się nami również Wielka Brytania, która zamówiła ok. 25,5 tys. raportów o polskich firmach w Bisnode, oraz USA, skąd przyszło ok. 13,5 tys. próśb o raporty. Dalej są Hiszpanie, Holendrzy, Włosi i Francuzi. Aż 8 na 10 państw zamawiających raporty o polskich firmach w Bisnode znajduje się na liście największych partnerów handlowych Polski. Można jednak także zaobserwować bardziej egzotyczne tendencje.

— Sporo było również zamówień z Japonii, Indii czy Korei — podkreśla Tomasz Starzyk. Niewiele raportów zamówiono natomiast z Rosji (150), Czech (689) i Węgier (578). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu