Zagranica wraca na rynki wschodzące, Polskę omija

Anna Borys
11-02-2009, 00:00

Wiosna nieśmiało wraca na rynki wschodzące. Zagranicznym zarządzającym rośnie apetyt na ryzyko. Potwierdzają to najświeższe dane opracowane przez Emerging Portfolio Fund Research, które publikują Analizy Online. W tygodniu od 28 stycznia do 4 lutego fundusze wycofały z rynku pieniężnego 21,4 mld USD. Koniec z najbezpieczniejszymi inwestycjami, kapitał płynie na rynki wschodzące.

Zarządzający najchętniej wybierają region Ameryki Łacińskiej. Od 28 stycznia do 4 lutego trafiło tam 0,18 mld USD, z czego 0,136 na parkiet brazylijski. Nie dziwią zatem wzrosty tamtejszych indeksów, które od początku listopada skoczyły o 13 proc. Świeży kapitał płynie także do Chin. Na tamtejsze giełdy wpłynęło 68 mln USD. To niewiele, ale wystarczy, by indeks Shanghai B Share, który sku-

pia spółki przeznaczone dla za-

granicznych inwestorów, zy-

skał od listopada zeszłego roku

65 proc. Inne indeksy regionu

także rosną, ale w zdecydowanie wolniejszym tempie.

Niestety, zagraniczni zarządzający omijają nasz region. Fundusze EMEA (Europa Wschodząca, Bliski Wschód i Afryka) miały ujemne saldo napływu kapitału (-041 mln USD). Giełdzie nad Wisłą szkodzi na pewno to, że jesteśmy w jednym koszyku z Rosją, która straciła w ostatnim półroczu zaufanie inwestorów i raczej nieprędko je odbuduje. Przeszkadzają nam także zmiany na rynku walutowym. Bardzo słaby złoty działa jak płachta na byka na zagranicznych inwestorów. Jednak to się może wkrótce zmienić. Wielu analityków wieści, że złoty niedługo zacznie rosnąć w siłę. Wtedy także na naszej giełdzie zagości wiosna.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Zagranica wraca na rynki wschodzące, Polskę omija