Czytasz dzięki

Zainwestuj w kawę z cukrem

Surowce, których wiodącym producentem jest Brazylia, powinny być beneficjentami stabilizacji notowań tamtejszej waluty — reala

Taktyka gry pod korektę w cenach ropy, którą w ostatnim miesiącu przyjęła większość uczestników ankiety „PB”, okazała się nietrafiona. Ropa brent zmierzała w piątek 28 września do zamknięcia miesiąca ponad 6-procentową zwyżką oraz nowym czteroletnim szczytem, a kończący się kwartał przyniósł już piątą z rzędu zwyżkę. Kupującym sprzyjało zbliżanie się listopadowego terminu wejścia w życie amerykańskich sankcji wobec Iranu oraz brak jednoznacznej deklaracji na spotkaniu OPEC w Algierze, że pozostałe kraje kartelu uzupełnią wynikający z tego ubytek podaży. Byczy techniczny sygnał, w postaci przełamania szczytów z maja, czerwca i lipca, skłonił większość specjalistów do porzucenia gry pod korektę w cenach ropy.

— Oprócz nałożonych na Iran sankcji ceny wspiera solidny wzrost gospodarczy na świecie, który powinien stymulować popyt na ropę – zauważają Mateusz Namysł i Wojciech Stępień z Raiffeisen Polbanku.

— Kupujący wydają się mieć kontrolę nad rynkiem. Zważywszy na niepewność co do zdolności utrzymania produkcji przez Iran, ropa ma nadal wsparcie fundamentalne — komentuje w rozmowie z Bloombergiem Ole Sloth Hansen, szef strategii rynków surowcowych Saxo Banku.

W miejsce korekty na rynku ropy w październiku, troje z siedmiu ekspertów, obstawiają zniżki w notowaniach amerykańskiego gazu ziemnego, które w ostatnich dniach znalazły się najwyżej od ośmiu miesięcy. Jako surowce z potencjałem zwyżkowym najchętniej wskazywano tymczasem utrzymujące się od dwóch lat w bessie cukier i kawę arabikę. Za przynajmniej krótkoterminowym odreagowaniem na tych rynkach przemawia ustabilizowanie się notowań reala, waluty będącej głównym producentem obu surowców, a przeżywającej ostatnio zawirowania rynkowe, Brazylii. © Ⓟ

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

Cukier (USA)

Notowania spadają w kierunku dziesięcioletnich minimów. Rozładowanie napięcia politycznego w Brazylii, przy otoczeniu nieco bardziej sprzyjającym walutom emerging markets, może dać impuls do odbicia reala, którego słabość była istotnym czynnikiem wpływającym na kurs kawy i cukru.

Gaz ziemny

We wrześniu gaz wyraźnie drożał ze względu na wolniejszą odbudowę zapasów przed sezonem grzewczym. Biorąc pod uwagę rekordowo wysokie wydobycie, przy założeniu braku anomalii pogodowych, tj. wcześniejszego nadejścia niskich temperatur, należy zakładać istotną spadkową korektę.

Andrzej Kiedrowicz, KOI Capital

Gaz ziemny

Według prognoz Citigroup zapasy surowca pod koniec października mogą znaleźć się w przedziale od 3,33 do 3,37 bln m sześc., co oznaczałoby najniższy stan w tym miesiącu od 2005 r. To może zakłócić dostawy gazu w przypadku ostrej zimy w USA, dlatego też ewentualne niekorzystne prognozy pogody mogłyby doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen.

Złoto

Ceny kruszcu pozostają pod presją, po tym jak Fed zapowiedział kontynuację polityki podwyżek stóp procentowych w latach 2019-20, a amerykański wzrost gospodarczy w drugim kwartale roku okazał się najszybszy od czterech lat. Dodatkową presję na ceny złota wywiera pogłębiająca się wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami.

Krzysztof Koza, Mateusz Groszek, Admiral Markets

Srebro

Notowania srebra prawdopodobnie osiągnęły długoterminowy dołek. W nadchodzących tygodniach oczekuję mocniejszego impulsu wzrostowego. Wsparciem jest rynek kontraktów terminowych, gdzie zostało osiągnięte długoterminowe ekstremum krótkich pozycji (możliwość wystąpienia zjawiska short squeeze). Oprócz tego srebro jest tanie względem złota.

Ropa naftowa WTI

W związku ze spadkiem podaży ropy naftowej ze strony Iranu Arabia Saudyjska zamierza zwiększyć jej podaż. Dodatkowo negatywnym czynnikiem dla cen ropy naftowej są wypowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych, który nalega na obniżenie cen surowca. Przecenę ropy zapowiada również rosnąca produkcja surowca w USA.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

Kawa arabica (USA)

Chociaż sytuacja fundamentalna na rynku kawy wciąż jest trudna, to notowania tego surowca są podatne na krótkoterminowe odreagowanie wzrostowe, zwłaszcza że poziomy cenowe poniżej 1 USD za funt zachęcają niektórych rynkowych niedźwiedzi do realizacji zysków z krótkich pozycji.

Gaz ziemny (USA)

Notowania gazu ziemnego w minionych tygodniach dynamicznie wzrosły, jednak fundamentalnie dalsze zwyżki są nieuzasadnione. Stany Zjednoczone wkraczają obecnie w okres sezonowego spadku popytu na gaz ziemny, który wynika z mniejszego zapotrzebowania na klimatyzację pomieszczeń przy rozpoczynającym się dopiero za parę tygodni okresie zwiększonego zapotrzebowania na ogrzewanie.

Mateusz Namysł/Wojciech Stępień, Raiffeisen Polbank

Kawa

Real brazylijski przestał się osłabiać, co powinno sprzyjać również ustabilizowaniu kursu kawy i możliwemu odbiciu notowań.

Gaz ziemny

Cena gazu naturalnego znajduje się na dość wysokim poziomie przed startem sezonu grzewczego. Zakładam możliwość korekty jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Marcin Kiepas, niezależny

Cukier

Rynek cukru z jednej strony jest od dwóch lat w bessie. I w tym kontekście wzrost z przełomu sierpnia i września to tylko korekta. Z drugiej jednak strony dynamika spadków w ostatnich miesiącach malała, pojawiły się wzrostowe dywergencje na wskaźnikach, a sierpniowy zwrot nastąpił z poziomu dołka z 2015 r. To skłania do zaryzykowania tezy, że być może właśnie bessa na tym rynku się skończyła.

Kukurydza

Październik powinien przynieść cofnięcie się notowań przynajmniej do połowy ostatniego ruchu w górę, czyli w okolice 354 centów za buszel. Nie jest natomiast wykluczone, że jeszcze raz zostaną przetestowane okolice 342 centów (obecnie już wsparcia).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane