Zakaz tworzenia grup zakupowych

opublikowano: 11-12-2018, 22:00

Unia Europejska pracuje nad projektem dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorstwami w łańcuchu dostaw żywności.

Poprawki wniesione do projektu przewidują m.in. zakaz tworzenia grup zakupowych. To nie podoba się Polskiej Izbie Handlu (PIH), której zdaniem zakaz wpłynie na ograniczenie rozwoju małych i średnich firm, bo handel detaliczny, zwłaszcza w obszarze żywności w wielu krajach UE, opiera się na tworzeniu grup zakupowych lub na integracji mniejszych spółek w inny sposób, np. za pomocą systemów franczyzowych, które są swego rodzaju zaawansowaną odmianą grup zakupowych.

— Zaproponowane poprawki sprawią, że potężne międzynarodowe koncerny żywnościowe i wielkie sieci handlowe staną się jeszcze silniejsze kosztem MŚP, zarówno w obszarze produkcji żywnościowej, jak i handlu. Propozycje poprawek zakazujące m.in. tworzenia grup zakupowych stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich podmiotów na rynku żywności — mówi Waldemar Nowakowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SSylwia Wedziuk

Polecane