Zakład utylizacji pochłonie 120 mln zł

Adam Brzozowski
11-06-2003, 00:00

Pod koniec 2004 r. w Łężycach rozpocznie działalność Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Inwestorem jest Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki.

Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki, które tworzą Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo i Kosakowo, rozpoczął I etap budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Łężycach. Jego wykonawcą jest konsorcjum firm Hydrobudowa 9 i Poszukiwanie Nafty i Gazu Nafta, które zakończyć ma prace do końca 2004 r. Wartości kontraktu nie ujawniono, natomiast wiadomo, że ten etap inwestycji ma kosztować około 60 mln zł. Środki pochodzą z funduszu ISPA, budżetów gmin oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Według Sabiny Kowalskiej, prezesa spółki celowej Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, w pierwszym etapie powstaną m.in.: sortownia, kompostownia odpadów zielonych, podczyszczalnia ścieków, magazyn odpadów niebezpiecznych, segment kruszenia odpadów budowlanych i instalacja odzysku biogazu.

— Metan odzyskiwany będzie z dawnego składowiska i przerabiany na energię, która znajdzie zastosowania w zakładzie — mówi Sabina Kowalska.

Dodaje, że w chwili zakończenia pierwszego etapu, zakład przyjmie około 200 tys. ton odpadów rocznie, zaś docelowo — 300 tys. ton.

Do końca 2003 r. zostaną przygotowane przetargi na wykonawców II i III etapu inwestycji. Realizacja przedsięwzięć nastąpi w latach 2005-06.

— Drugi etap zakłada budowę kompostowni odpadów organicznych, zaś trzeci — sortowni i instalacji do produkcji paliwa powstałego m.in. z odpadów drewnianych — opowiada Sabina Kowalska.

Dodaje, że wartość kolejnych przedsięwzięć szacuje się na 30 mln zł każde. Środki na ich realizację mają pochodzić z zaoszczędzonej sumy z dotacji ISPA, z budżetu Zakładu Utylizacji Odpadów i funduszy ochrony środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zakład utylizacji pochłonie 120 mln zł