Czytasz dzięki

Zakończono najdłuższy przewiert w technologii HDD

opublikowano: 28-03-2019, 22:00

Na odcinku gazociągu Zdzieszowice — Wrocław, części gazowego korytarza Północ — Południe, wykonano przejście pod Odrą.

Podczas budowy Gaz-System wykorzystał nowoczesne technologie, w tym cztery przewierty HDD, jeden przewiert Direct Pipe, wiercenie mikrotunelowe i 20 przecisków. Metodę bezwykopową zastosowano w ponad 30 miejscach.

Spółka zdecydowała się wykorzystać technologię kierunkowegowiercenia horyzontalnego (HDD) również podczas przewiertu pod Odrą. To najdłuższy dotychczas taki przewiert HDD — wynosi 1180 metrów. To rozwiązanie sprawiło, że podczas prac nie było utrudnień dla prowadzenia żeglugi śródlądowej.

W pierwszej fazie wykonano tzw. przewiert pilotażowy, następnie sukcesywnie powiększano średnicę otworu. Końcowym etapem było wciągnięcie do odwiertu zespawanego w całość odcinka gazociągu, które zakończono 25 marca.

Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest spółkaStalprofil, a podwykonawcą odpowiedzialnym za przewiert HDD pod rzeką Odrą — firma ZRB Janicki.

Gazociąg Zdzieszowice — Wrocław jest elementem korytarza gazowego Północ — Południe. Jego wybudowanie wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski przez umożliwienie przesyłania większych ilości gazu ziemnego z terminala LNG w Świnoujściu, jak również — w przyszłości — z gazociągu Baltic Pipe. Trasa gazociągu przebiega wzdłuż gazociągu wysokiego ciśnienia przez województwa dolnośląskie i opolskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane