Zakupy funduszy hamowały

GN
opublikowano: 23-03-2007, 00:00

W lutym fundusze niezbyt chętnie kupowały akcje. I chyba szał zakupów nieprędko wróci.

W lutym fundusze niezbyt chętnie kupowały akcje. I chyba szał zakupów nieprędko wróci.

Fundusze inwestycyjne (TFI) w zeszłym miesiącu chętniej pozbywały się akcji, niż je kupowały. Według wyliczeń serwisu Holder, wycofały z giełdy 242 mln zł. Pozycji inwestorów instytucjonalnych broniły tylko fundusze emerytalne (OFE), które dokupiły akcji za 641 mln zł. Dzięki nim saldo transakcji funduszy na parkiecie było dodatnie i wyniosło niecałe 400 mln zł. To jednak znacząco mniej niż w styczniu, kiedy fundusze wydały na zakup akcji 2,8 mld zł!

Dane o transakcjach TFI zaskakują w zestawieniu z tym, że w lutym klienci wpłacili ponad 3 mld zł.

— Wraz ze wzrostem aktywów TFI zmniejsza się wpływ, jaki na ich działanie wywierają wpłaty. Wcześniej napływające kwoty stanowiły istotną część portfela, co zmuszało do zakupów. Teraz napływ nawet kilkudziesięciu milionów do jednego funduszu nie burzy struktury jego portfela —tłumaczy Grzegorz Raupuk z Analiz Online.

Niewielkie zakupy i załamanie koniunktury sprawiały, że spadła wartość akcji posiadanych przez fundusze. Na koniec lutego portfel TFI wart był 41 mld zł, a OFE 43,2 mld zł, czyli odpowiednio o 2,4 mld i 1,5 mld zł mniej niż w styczniu.

W marcu TFI też raczej powstrzymają się od zakupów, bo nie będą miały dopływu kapitału od klientów, którzy wystraszyli się korekty na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy