Zaległe faktury mniej ciążą

Anna Gołasa
opublikowano: 10-08-2011, 00:00

Przedsiębiorcom nieco łatwiej odzyskać należności — wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Przedsiębiorcom nieco łatwiej odzyskać należności — wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Prezesi patrzący na raporty księgowe mogą być w coraz lepszych nastrojach — taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Gospodarczej i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Wynika z nich bowiem, że firmy mają coraz mniejsze problemy ze ściąganiem należności od klientów. W lipcu o braku trudności z uregulowaniem zobowiązań mówiło 19,7 proc. Polaków prowadzących działalność gospodarczą. To prawie dwa razy więcej niż przed dwoma laty.

— Może to wynikać z przyspieszającego wzrostu gospodarczego oraz poprawy sytuacji na rynku pracy, z którymi mieliśmy do czynienia w pierwszym półroczu — mówi Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.

Jednocześnie 43,2 proc. przedsiębiorców deklaruje, że ma problem z płatnościami, ale utrzymuje się on na stałym poziomie, a 19,6 proc., że narasta.

Wzrósł także optymizm przedsiębiorców związany z przyszłą kondycją portfela należności. 13 proc. badanych stwierdziło, iż problemy z regulowaniem zobowiązań nie pojawią się w ogóle. Kwartał wcześniej tę opinię podzielało 10,6 proc badanych. Choć znacząco — z 19,9 do 14,4 proc. spadł odsetek oczekujących, że problem złagodnieje, a ponad połowa nie spodziewa się zmiany.

Prowadzących działalność gospodarczą zapytano także o skutki problemów z zaległymi należnościami. 32,8 proc. przyznało, że uniemożliwiają im one regulowanie terminowo zobowiązań. Pogarsza się przez to wizerunek firmy i warunki dostaw od kontrahentów.

Nieregularna obsługa zobowiązań przez klientów zmusza 30,6 proc. przedsiębiorców do ograniczenia inwestycji, a 9 proc. minimalizuje z tego powodu zatrudnienie bądź redukuje fundusz wynagrodzeń.

11. edycję badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" przeprowadzono od 4 do 22 lipca na próbie 1934 przedsiębiorców z całego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zaległe faktury mniej ciążą