Załoga Remy chce do KGHM

Ewa Szczecińska
opublikowano: 22-08-2006, 00:00

Pracownicy prywatnej Remy chcą wrócić do pracy w KGHM. Ponieważ skutecznie dezorganizują pracę Huty Głogów, mają pewne szanse.

Polska Miedź ze spółką Remy ma od dwóch miesięcy same kłopoty. Choć żadna z zatrudnionych tam osób nie jest pracownikiem KGHM, to właśnie giełdowy koncern najbardziej odczuwa pracowniczy strajk. Remy to prywatna firma należąca do Mariana Urbaniaka, która wykonuje dla KGHM m.in. remonty i serwisy w hutach. 800 osób zatrudnionych w firmie to byli pracownicy koncernu, którzy w 1997 r. zostali od niego odłączeni. Załoga jest niezadowolona z płac. Regularnie przeprowadza więc kilkugodzinne strajki w Hucie Miedzi Głogów oraz odmawia pracy po godzinach. Konfliktu nie rozwiązały nawet 100-złotowe podwyżki dla wszystkich pracowników.

— Zarabiamy 2,5 tys. zł, a średnia płacy w KGHM to 5 tys. zł. Pracujemy równie ciężko, i jako byli pracownicy Polskiej Miedzi mamy możliwość porównania warunków zatrudnienia u prywatnego pracodawcy i w giełdowej spółce — mówi Stanisław Mocarski, szef Związku Zawodowego Pracowników Remy.

Pracownikom chodzi nie tylko o płace. Załoga nie rozmawia już o żądaniach z władzami Remy, ale z prezesami KGHM. Chce z powrotem pracować w miedziowym koncernie. Wydawało się, że ten postulat jest niemal niemożliwy do spełnienia. A jednak…

— Złożyliśmy załodze pewną atrakcyjną propozycję — twierdzi krótko Mieczysław Piotrowski, rzecznik KGHM.

Nieoficjalnie wiadomo, że pracownicy mogą otrzymać ofertę pracy w KGHM. Jeśli potwierdzą się przecieki, nawet kilkaset osób może wrócić do dawnego kombinatu. To z kolei może wywołać burzę w spółkach zależnych KGHM, których pracownicy uważają, iż powinni mieć większe prawa niż załoga zatrudniona w firmie prywatnej. Związkowcy w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa (należącej w 100 proc. do grupy Polskiej Miedzi) od kilku miesięcy domagają się zrównania płac z pracownikami hut i kopalni KGHM. Wiadomość o planach zatrudnienia ludzi z Remy może być argumentem przy negocjacjach o podwyżki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu