Załóż przedszkole za unijną kasę

MILO
opublikowano: 11-03-2010, 00:00

Rząd dofinansuje opiekę nad dziećmi. Mogą o to starać się zakłady pracy i domowe przedszkola.

Rząd dofinansuje opiekę nad dziećmi. Mogą o to starać się zakłady pracy i domowe przedszkola.

Ministerstwo Rozwoju regionalnego (MRR) dofinansuje projekty, które pomogą mamom wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Ma na to 17,5 mln zł. Na zgłoszenia do konkursu czeka do 16 kwietnia.

— Mam troje dzieci. Z dwójką starszych siedziałam 5 lat w domu i wydawało mi się, że tak będzie całe życie. Ale po 5 latach mi się znudziło, a nigdy wcześniej nie pracowałam, bo dzieci urodziłam zaraz po studiach. Dlatego wiem, jakie to ważne, by na początku mieć wsparcie, by ktoś pomógł odnaleźć się na rynku pracy — mówiła Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju, podczas inauguracji jednego z programów skierowanych do młodych matek.

Ministerstwu zależy na tworzeniu miejsc opieki, dlatego istniejące przedszkola nie dostaną 20 dodatkowych punktów przy ocenie wniosków. Ale uwaga! Firmy, które działają poniżej roku, muszą dołączyć bilans otwarcia. Kwota wsparcia nie może być większa niż dwukrotność tego bilansu. Nowe firmy muszą też przedłożyć wyciąg z konta z ostatnich trzech miesięcy. Minimalna wartość projektu to 50 tys. zł.

Z unijnych pieniędzy można pokryć np. wynagrodzenie kierownika projektu, personelu, wydatki związane z ustanowieniem zabezpieczeń prawidłowej realizacji umowy, zakup mebli czy działania informacyjno-promocyjne.

O pieniądze mogą także ubiegać się osoby, które świadczą usługi w warunkach domowych. Konkurs jest też atrakcyjny dla pracodawców, bo umożliwia dofinansowanie programów powrotu do pracy matek. Ministerstwo zapłaci za wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia, czyli stworzenie warunków do wykonywania telepracy czy podział pracy w ramach jednego stanowiska. Każdy z projektów musi trwać co najmniej 5 lat.

Konkurs ma charakter pilotażowy, stąd niewygórowany budżet.

— Jeśli się powiedzie, czyli będą dobre projekty, Ministerstwo Pracy będzie mogło uwzględnić te rozwiązania, np. w przygotowywanej ustawie o opiece nad dziećmi do lat trzech, a wtedy pojawią się też kolejne konkursy w regionalnych częściach programu Kapitał Ludzki — mówi Piotr Krasuski, naczelnik w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MILO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu