ZAP zamierza uruchomić Biznes Park

Marek Loos
opublikowano: 13-10-2000, 00:00

ZAP zamierza uruchomić Biznes Park

Zakłady Automatyki Przemysłowej ZAP z Ostrowa Wielkopolskiego zamierzają utworzyć na swoim terenie Biznes Park. Większość z 80 firm, które obecnie dzierżawią od ZAP-u powierzchnię, jest zainteresowana przystąpieniem do BP.

16 października w Ostrowie Wielkopolskim na terenie Zakładów Automatyki Przemysłowej ZAP odbędzie się prezentacja projektu utworzenia Biznes Parku. Będzie on skierowany do 80 firm działających na terenie ZAP. Są wśród nich m.in. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i Wydział Rozwoju Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

— Na terenie ZAP mamy jeszcze około 25 proc. nie zagospodarowanej powierzchni ze wszystkimi mediami niezbędnymi do produkcji, centralnym ogrzewaniem, możliwością podłączenia się do sieci komputerowej, telefonicznej i Internetu. W każdej chwili mogą ją wydzierżawić firmy, którym możemy pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej w ramach planowanego Biznes Parku. Koncepcja wielu firm na małym obszarze przynosi im wiele korzyści. Między innymi mogą one znaleźć blisko kooperantów i podwykonawców, co ułatwia ich pracę i rozwój — mówi Paweł Lepka, członek zarządu ZAP.

Zarabiać na dzierżawie

Jeżeli zainteresowanie firm zaproszonych na październikowe spotkanie będzie duże, ostrowski Biznes Park ma szanse wystartować już na początku przyszłego roku.

Zdaniem Joanny Czyżowicz, rzecznika ZAP, przedsiębiorstwo może świadczyć na rzecz firm, które wejdą do BP wielorakie usługi.

— Posiadamy wykształconych i doświadczonych specjalistów, mogących odpłatnie służyć pomocą zgromadzonym tu firmom. Taka pomoc może okazać się konieczna kilka razy w roku, więc korzystanie z niej jest tańsze niż zatrudnianie specjalisty na etacie —mówi Joanna Czyżowicz.

Oprócz tego ZAP zamierza zarabiać na opłatach za dzierżawienie powierzchni firmom, które wejdą do BP (obecnie przychody z dzierżaw wynoszą około 4 mln zł rocznie).

Wiele zależy od opłat

Już teraz spółki z branży metalowej są zainteresowane wsparciem ze strony specjalistów z ZAP, jako organizatora Biznes Parku, w dziedzinie wspólnego prowadzenia reklamy i marketingu oraz wspólnego prezentowania się na targach.

-—Idea Biznes Parku wydaje się ciekawa. Wiele zależy jednak od formy i wielkości opłat za dzierżawę oraz korzystanie z pomocy Biznes Parku. Na przykład czy będą to opłaty ryczałtowe, czy od konkretnej usługi — mówi Henryk Dudojć, prezes zarządu ZAP-Petro, która jest niezależnym podmiotem gospodarczym.

Firmy zgromadzone w ZAP zatrudniają na etatach łącznie ponad 1400 osób — od 350 do 5 pracowników każda. Wartość sprzedaży ich produktów i usług większych firm wynosi rocznie 50-100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ZAP zamierza uruchomić Biznes Park