Zapasy hurtowe w USA stale rosną

ARŻ, Reuters
opublikowano: 09-06-2021, 18:47

Zapasy hurtowe w USA znacznie wzrosły w kwietniu. Firmy zabiegały o ich uzupełnienie aby zaspokoić stłumiony popyt, jednak ograniczenia podaży mogą utrudnić utrzymanie obecnego tempa odbudowy, pisze Reuters.

Departament Handlu poinformował w środę, że zapasy hurtowe wzrosły w kwietniu o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca i o 5,2 proc. rok do roku.

“Zakłócenia łańcucha dostaw mogą stać się jeszcze większym problemem, dławiąc zdolność producentów do uzupełniania wyczerpanych zapasów” - skomentował Matt Colyar, ekonomista z Moody's Analytics.

Producenci walczą z niedoborami surowców i siły roboczej w następstwie uwolnienia stłumionego popytu po ponownym otwarciu gospodarki. Przykładem może być globalny niedobór półprzewodników, który wpływa negatywnie na produkcję samochodów i elektroniki, a także ogranicza ich dostępność i podnosi ceny.

Choć zapasy pojazdów mechanicznych wzrosły w kwietniu, to spadły o 3,3 proc. w ujęciu rocznym. Zapasy sprzętu komputerowego spadły w tym samym miesiącu o 1,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane