Zapasy zaważyły na zysku Orlenu

GRA
20-07-2012, 00:00

Wyniki paliwowego koncernu wypadły dobrze, choć poniżej rynkowego konsensusu. To tylko efekt wyceny zapasów.

Kurs PKN Orlen utrzymywał się wczoraj przez całą sesję na niewielkim minusie, choć indeks WIG20, do którego należy paliwowa spółka, wybił się w drugiej połowie dnia nad kreskę. Negatywny wpływ na notowania mogły mieć ogłoszone wczoraj wstępne wyniki drugiego kwartału, które okazały się słabsze od konsensusu analityków, choć i tak bardzo dobre. Orlen podał, że jego zysk operacyjny za sam drugi kwartał wyniesie około 400 mln zł.

— To mniej, niż zakładał konsensus rynkowy. Mówił o wypracowaniu przez Orlen około 570 mln zł zysku operacyjnego oraz 158 mln zł zysku netto. Jednak po oczyszczeniu zysku operacyjnego z efektu przeszacowań zapasów otrzymujemy wynik bardzo dobry — 1,3 mld zł. Rozczarowuje jedynie spadek sprzedaży w segmencie petrochemicznym, co może być pierwszym sygnałem spowolnienia gospodarczego na świecie — zauważa Monika Kalwasińska, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

Podobnie ocenia wyniki Orlenu Kamil Kliszcz, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

— Wyższy jest negatywny efekt przeszacowania zapasów, stąd słabszy wynik raportowany. Przeszacowania wyniosły 900 mln zł, a my spodziewaliśmy się tylko 570 mln zł — podaje Kamil Kliszcz. Podkreśla jednak, że w postrzeganiu spółki tradycyjnie kluczowa będzie kwestia, jaka będzie sytuacja na rynku rafineryjnym i czy wysokie marże się utrzymają.

Orlen ujawnił też w raporcie, że w drugim kwartale zmniejszył przerób ropy naftowej o 6 proc., do 6,4 mln ton, głównie ze względu na cykliczny remont w litewskiej rafinerii Orlen Lietuva. Sprzedaż detaliczna jednak wzrosła, choć przy niższych wolumenach (na skutek remontów). Grupa zwiększyła sprzedaż na rynku polskim, niemieckim i litewskim. Nie utrzymała jednak sprzedaży petrochemicznej — spadła o 3 proc., bo rynek wstrzymywał się z zakupami, czekając na spadek cen z tytułu taniejącej ropy naftowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zapasy zaważyły na zysku Orlenu