Zapowiedź rekordu w mieszkaniówce

opublikowano: 07-11-2016, 22:00

Opublikowane przez deweloperów wyniki sprzedaży mieszkań w trzecim kwartale 2016 r. zwiastują kolejny roczny rekord.

Spółki deweloperskie notowane na GPW w trzecim kwartale 2016 r. sprzedały łącznie o 12 proc. więcej mieszkań niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. — Zarówno trzeci kwartał, jak i dziewięć pierwszych miesięcy bieżącego roku okazały się kolejnymi elementami trwającej trzy lata z górą serii sukcesów sprzedażowych krajowej branży deweloperskiej. Powoli zbliżający się do końca 2016 r. ma coraz większe szanse, by zapisać się w historii jako trzeci z rzędu rok bicia rekordów sprzedaży mieszkań deweloperskich — komentuje Jarosław

Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Deweloperzy nie tyle wieszczą sobie rekordy, ile są ich pewni. Większość już trzy miesiące przed końcem roku sprzedała więcej lokali, niż zakładała.

— Dotychczasowe wyniki wskazują, że roczne założenia zostaną w znacznym stopniu przekroczone. Sprzedaliśmy już 130 proc. tego, co zaplanowaliśmy — mówi Zuzanna Kordzi, dyrektor do spraw handlowych w Eco Classic. W kwartalnym zestawieniu zabrakło zdecydowanego lidera rodzimej mieszkaniówki, ponieważ aż trzech deweloperów pochwaliło się podobnie wysokimi wynikami. Były to Dom Development, Robyg i Murapol. Każdy od początku roku podpisał umowy na sprzedaż ponad 2 tys. mieszkań. Razem wielka trójka odpowiada więc za 10 proc. całego rynku deweloperskiego.

— 475 przekazanych w trzecim kwartale 2016 r. lokali to wynik zgodny z naszymi założeniami. W czwartym kwartale, jeśli dotychczasowe tempo przekazań i tendencje rynkowe się utrzymają, powinno trafić do naszych klientów ponad 1 tys. mieszkań. Realne są więc przewidywania dotyczące przekazania 2,8 tys. lokali w całym 2016 r. i 115 mln zł zysku — podkreśla Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej firmy Robyg. Analiza wyników sprzedażowych spółek notowanych na giełdzie jest ciekawa z jeszcze jednego względu. Na liście firm pojawiło się aż 17 podmiotów, co oznacza, że przez rok przybyło sześć. Jak podkreśla Jarosław Jędrzyński, dzięki temu statystyki pierwotnego rynku mieszkaniowego z kwartału na kwartał zyskują coraz większą wiarygodność.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Zapowiedź rekordu w mieszkaniówce