Zarabiać 100 proc. rocznie? To możliwe, teoretycznie

Anna Borys
opublikowano: 11-06-2007, 00:00

W minionym roku rozbieżność między stopami zwrotu z funduszy akcji krajowych była bardzo duża, ponad 120 proc. Najlepszy PKO/CS Akcji Małych i Średnich Spółek osiągnął wynik 157,89 proc. Warto zauważyć, że to o blisko 30 proc. więcej od najbliższego konkurenta — Pioneera Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego. Wartość jego aktywów wzrosła w ostatnich 12 miesiącach o 106,41 proc. Cztery pierwsze miejsca należą do funduszy jednej kategorii, czyli małych i średnich spółek. Dopiero na piątym miejscu znalazł się Fortis Akcji. Wypracował on stopę zwrotu 93,54 proc.

Ale nie wszystkie fundusze przegoniły rynek. Główny indeks giełdy w tym okresie zyskał 57,63 proc. MWIG, który odzwierciedla koniunkturę wśród średnich spółek, urósł 106,92 proc., zaś sWIG80 119,92 proc. Najniższą stopę zwrotu w poprzednim roku miał KBC Portfel Akcyjny.

Jego klienci zarobili zaledwie 34,32 proc. W sumie

12 funduszom nie udało się dogonić rynku. Aktywa zgromadzone w tych funduszach przekraczają 10 mld zł. To duża część kapitału zainwestowanego we wszystkich funduszach akcji krajowych.

Warto jednak zaznaczyć, że nawet najlepszym trudno przegonić benchmarki. Teoretycznie fundusze małych i średnich spółek powinny osiągać wyższą stopę zwrotu niż mWIG40. Biorąc pod uwagę ten wskaźnik, tylko lider osiągnął cel. To świadczy, że zarządzający nie wykorzystują pełnych możliwości na rynku. Teoretycznie klienci funduszy powinni zarabiać więcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu