Zarabiać na górach

Not. Anna Gołasa
opublikowano: 07-10-2014, 00:00

Nieruchomości w Zakopanem

KOMENTARZ

DARIUSZ WILK

dyrektor sprzedaży w Sun & Snow

Zakopane to jedno z miejsc w Polsce, do których chce się wracać i już pod koniec pobytu planuje się kolejny. O każdej porze roku miasto przyciąga turystów z kraju i zagranicy.

Choć niektórzy narzekają na jednopasmową zakopiankę, na ulicach Zakopanego można spotkać samochody z rejestracjami ze wszystkich zakątków Polski, a także zza wschodniej granicy, bo stolica Tatr jest od kilku lat ulubionym kurortem Rosjan i Ukraińców. Ofertę dla siebie znajdą również rodziny z dziećmi, w tym sale zabaw i aquapark. Restauracje i kawiarnie nie tylko przy Krupówkach są czynne cały rok. Rośnie też zainteresowanie turystów jakością bazy noclegowej. Kwatery prywatne odchodzą do lamusa, popularność zyskują apartamenty i hotele. Odpowiedzią na te preferencje są eleganckie inwestycje wypoczynkowe.

Największa podaż inwestycji apartamentowych w górach jest właśnie w Zakopanem. Inwestor zainteresowany kupnem nowoczesnej nieruchomości z myślą o jej wynajmie turystom może wybierać spośród 10 obiektów budowanych w Zakopanem i okolicach. Dla porównania w Krynicy Górskiej i Wiśle można znaleźć najwyżej 1-2 tego typu inwestycje. W Krynicy ich brak wynika częściowo z miejscowego planu zagospodarowania, który nie przewiduje tego typu zabudowy w centrum miejscowości.

Średnia cena za apartament w górach to 7-8 tys. złotych za 1 mkw. w standardzie deweloperskim.

Coraz częściej w budynkach o nieco niższym standardzie części wspólnych można się spotkać z ofertami z przedziału 5,5-6,5 tys. zł za metr.

Tańsze oferty można znaleźć w Karpaczu. Średni przedział cenowy obowiązuje w Krynicy Górskiej, Wiśle i Szklarskiej Porębie. Natomiast w Zakopanem oferta jest duża, a ceny zróżnicowane. Średnie stawki za metr w stolicy Tatr wynoszą 10-12 tys. zł. Na rynku dostępne są oferty zakupu apartamentów w górach z gwarantowanym przychodem 7-8 proc. W większości przypadków inwestorzy mogą liczyć na zwroty od 4 do 6-7 proc.

W górach najlepiej się sprzedają apartamenty dwupokojowe do 48 mkw. Ważny jest ładny widok z okna, a także wysoki standard budynku i części wspólnych. Wśród klientów, którzy kupują takie lokale w celach inwestycyjnych, trudno się dopatrzeć zróżnicowania geograficznego.

Natomiast w przypadku kupujących apartament w górach z myślą o wypoczywaniu w nim wyborze decyduje czas dojazdu z miejsca zamieszkania. Klienci z Dolnego Śląska i Wielkopolski preferują Karpacz i Szklarską Porębę. Ze Śląska — Wisłę. Z Małopolski i Mazowsza — Zakopane, a z Podkarpacia — Krynicę Górską.

Przeważają poszukujący nieruchomości w celach inwestycyjnych, za które najczęściej płacą gotówką. Ostatecznym czynnikiem decyzyjnym jest jednak zawsze cena zakupu 1 mkw. [AGO]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Not. Anna Gołasa

Polecane