Zarząd MPSiŚ proponuje budowę gazoportu w Świnoujściu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-01-2006, 14:17

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. ponowił propozycję budowy terminalu gazowego w Świnoujściu. Przedstawił ją m.in. premierowi, ministrowi gospodarki, PGNiG - poinformował media rzecznik ZMPSiŚ Wojciech Sobecki.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. ponowił propozycję budowy terminalu gazowego w Świnoujściu. Przedstawił ją m.in. premierowi, ministrowi gospodarki, PGNiG - poinformował media rzecznik ZMPSiŚ Wojciech Sobecki.

Sobecki dodał, że inicjatywę wspierają wojewoda zachodniopomorski oraz lokalni parlamentarzyści.

Sobecki przypomniał, że we wrześniu ubiegłego roku, na spotkaniu w Szczecinie z przedstawicielami PGNiG i zainteresowanych firm oraz urzędów, zadeklarowano "wolę współpracy przy przygotowaniu inwestycji". Zarezerwowano teren pod inwestycję - dodał rzecznik.

"Zdaniem przedstawicieli Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., lokalizacja terminalu w świnoujskim porcie jest lokalizacją optymalną" - podkreślił Sobecki.

Świnoujście jest najbliższym dużym portem u wejścia na wody Morza Bałtyckiego od strony cieśnin duńskich. Dla statków zaopatrujących terminal oznaczałoby to, np. w stosunku do lokalizacji gazoportu w Gdańsku, który także ubiega się o jego budowę, bliższą drogę zarówno z północy, np. z Norwegii, jak i z południa, np. z Algierii czy Libii - wyjaśnił.

Dostęp do portu w Świnoujściu prowadzi z morza wodnym torem podejściowym o głębokości technicznej 14,5 m, co spełnia wszelkie wymagania eksploatowanych obecnie, nawet największych, gazowców - dodał Sobecki.

Zapewnił również, że lokalizacja terminalu gazowego w Świnoujściu nie spowodowałaby żadnych utrudnień nawigacyjnych i w najmniejszym stopniu nie zakłóciłaby działalności przeładunkowej portu handlowego.

Atutem lokalizacji gazoportu w Świnoujściu jest także możliwość wykorzystania portu do reeksportu gazu najkrótszą z możliwych dróg do Niemiec i Europy Zachodniej - zaznaczył Sobecki.

"Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przypadku lokalizacji terminalu w Świnoujściu, znajdzie się on w bliskim sąsiedztwie dużych odbiorców gazu, jakimi są Zakłady Chemiczne "Police" S.A. i Zespół Elektrowni Dolna Odra" - dodał.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Według planów, część lądowa terminalu miałaby powstać na terenie ok. 40 ha do tej pory niezagospodarowanych i traktowanych jako rezerwa na potrzeby portu. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Świnoujścia dopuszcza na tym terenie przeładunek i składowanie paliw i gazu.

Możliwość innej lokalizacji gazoportu w regionie dostrzegają lokalni działacze Ligi Polskich Rodzin. Ich zdaniem terminal powinien powstać w podszczecińskich Policach.

"Police jako miejsce lokalizacji terminalu LNG były wymieniane już parę lat wcześniej, gdy próbowano wprowadzić w życie wspólny projekt konsorcjum, grupującego m.in. Polską Żeglugę Morską, Zespół Elektrowni Dolna Odra oraz Stocznię Szczecińską i Zarząd Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście - powiedział PAP asystent eurodeputowanego LPR Sylwestra Chruszcza, Jakub Matura.

Zakłady Chemiczne "Police" są jednym z największych odbiorców gazu w województwie zachodniopomorskim. Posiadają również jeden z największych w Polsce portów przeładunkowych, jak i połączenie kolejowe z resztą kraju" - wyjaśnił.

Matura dodał, że w przyszłości planuje się w Policach budowę obwodnicy, która sprawniej skomunikuje aglomerację szczecińską nie tylko z siecią krajowych dróg, ale także z Niemcami. Poza tym na obszarze gminy Polic zaczyna funkcjonować specjalna strefa ekonomiczna, która ma duże szanse ściągnąć na obszar gminy nowych inwestorów.

Matura zapowiedział, że poseł Chruszcz oraz LPR zwrócą się z listem intencyjnym popierającym Police jako najlepszą lokalizację budowy terminalu gazowego do stosownych instytucji rządowych, samorządowych i ekonomicznych.

We wtorek rząd zdecydował o budowie gazoportu na gaz płynny. Nie podano jednak miejsca, gdzie mógłby powstać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane