Zarządzanie majątkiem jest sztuką

MAŁGORZATA ANCZEWSKA
opublikowano: 13-04-2012, 00:00

OKIEM EKSPERTA

MAŁGORZATA ANCZEWSKA

prezes BRE Wealth Management

W usługach private banking i wealth management największe znaczenie ma usługa doradztwa inwestycyjnego, obejmująca całość majątku klienta, a także sprawy związane z prowadzoną przez niego działalnością. Podejście jest kompleksowe: pod uwagę bierze się aktywa płynne, nieruchomości, udziały w spółkach, a także zobowiązania i wszelkie koszty. Następnie określa się szanse na pomnożenie kapitału i wskazuje możliwe zagrożenia oraz ryzyka związane z obecną strukturą majątku.

Klienci mogą wybierać między doradztwem w zakresie alokacji aktywów a oddaniem ich w zarządzanie. Dodatkowo możliwy jest wybór gotowych, aktywnie zarządzanych portfeli lub skorzystanie z usługi indywidualnego doradztwa inwestycyjnego. Budowanie portfeli poprzedzone jest dokładnym badaniem potrzeb i celów klienta, a także akceptowanego przez niego poziomu ryzyka. Portfele tworzone są z zastosowaniem fundamentalnych zasad dotyczących strategicznej i taktycznej alokacji aktywów: dywersyfikacji aktywów pomiędzy różnych asset managerów, klasy aktywów, branże, regiony itp., a także aktywnego zarządzania alokacją portfeli w zależności od sytuacji rynkowej. Zmiany alokacji nie mają charakteru spekulacyjnego.

Kolejną formą współpracy są indywidualne rekomendacje rozwiązań, ściśle dopasowanych do potrzeb oraz profilu inwestycyjnego każdego klienta. Większość klientów, korzystających z usług wealth management i private banking, to przedsiębiorcy, którzy szukają sposobu na sfinansowanie rozwoju działalności lub też rozważają sprzedaż firmy. Na podstawie analizy majątku powstają rekomendacje dotyczące dróg pozyskania kapitału lub sprzedaży udziałów w spółce. Udzielana jest też pomoc w zdobyciu kredytów inwestycyjnych, emisji obligacji korporacyjnych czy akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAŁGORZATA ANCZEWSKA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu