Zarzuty w sprawie szpitala EuroMedic

PAP
15-12-2014, 14:14

Zarzuty dotyczące składania nierzetelnych oświadczeń przy zawieraniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia przedstawiła prokuratura właścicielom katowickiego prywatnego szpitala EuroMedic Medical Center i związanej z nim spółki EuroMedic-Kliniki Specjalistyczne.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek powiedziała w poniedziałek PAP, że w ramach toczącego się śledztwa zarzuty przedstawiono dwóm osobom.

„Tomasz L. usłyszał zarzut przedłożenia, w celu uzyskania zamówienia publicznego w Śląskim Oddziale Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, nierzetelnych pisemnych oświadczeń” - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

Według śledztwa L. napisał, że EuroMedic Medical Center dysponuje sprzętem medycznym, którego w rzeczywistości placówka nie miała i że zatrudnia zespół lekarzy różnych specjalności, z którymi faktycznie na dzień składania oferty nie nawiązano umowy o pracę. Nierzetelna była też informacja dotycząca posiadania certyfikatu zarządzania ISO w zakresie usług medycznych – ustaliła prokuratura.

Zdaniem prokuratury, nierzetelne oświadczenia, w imieniu NZOZ EuroMedic-Kliniki Specjalistyczne składała w NFZ Janina L.-L. W tym przypadku także chodziło o sprzęt, którym zakład w rzeczywistości wówczas nie dysponował i lekarzy, którzy formalnie nie byli w nim zatrudnieni. Także w tym przypadku w ofercie nierzetelnie napisano, że zakład ma certyfikat ISO w zakresie usług medycznych – uznała prokuratura.

„Jak wynika z ustaleń śledztwa w oparciu o przedłożone oferty zostały zawarte z ŚOW NFZ w Katowicach dwie umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej – leczenie szpitalne w dniu 17 stycznia 2012 roku” - powiedziała prok. Zawada Dybek.

Zarzuty dotyczą okresu od 22 listopada 2011 roku do 5 stycznia 2012 roku i kontraktu na lata 2012-2014.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i odmówili składania wyjaśnień. Tomasz L. złożył jedynie krótkie oświadczenie. Przestępstwo, które zarzuca się podejrzanym zagrożone jest karą do pięciu lat więzienia.

W związku ze sprawą katowickiego szpitala w lutym 2014 r. rada NFZ zdecydowała o odsunięciu Marcina Pakulskiego od pełnienia obowiązków prezesa Funduszu, do czasu wyjaśnienia sprawy. Wnioskował o to minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

W 2011 r. Pakulski był zastępcą dyrektora śląskiego oddziału NFZ ds. medycznych. Funkcję tę pełnił od marca 2008 r. Od lipca do września 2012 r. był p.o. dyrektora tego oddziału, a następnie został zastępcą prezesa NFZ ds. medycznych. Od grudnia 2013 r. pełnił obowiązki prezesa NFZ po tym jak Rada NFZ na wniosek ministra zdrowia odwołała z tej funkcji Agnieszkę Pachciarz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Medycyna / Zarzuty w sprawie szpitala EuroMedic