Zaskakujący sukces internetowej rejestracji

opublikowano: 27-08-2012, 00:00

Poprzez sieć założono już 1327 spółek z o.o. To 13 proc. wszystkich zarejestrowanych w tym roku w KRS. Sporo.

Od 1 stycznia 2012 r. przedsiębiorcy mają możliwość zarejestrowania w 24 godziny spółki z ograniczoną odpowiedzialnością drogą elektroniczną. Wystarczy wypełnić specjalny formularz i go wysłać. Umowa spółki jest prosta i nierozbudowana. Komu zależy na czasie i posiada kwalifikowany podpis elektroniczny, może uzyskać błyskawiczną rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Wprowadzając taką możliwość, rząd liczył duże zainteresowanie e-spółkami z o.o. Nie przeliczył się. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało nas, że od 1 stycznia zarejestrowano 1327 spółek w formule S 24, co stanowi 13 proc. z wszystkich 10 tys., które pojawiły się w KRS.

— To spora niespodzianka. Trudno było oczekiwać aż takiego zainteresowania, ponieważ S 24 wcale nie jest atrakcyjną formą rejestracji spółek. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że aby dokonać rejestracji w ten sposób, trzeba posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny, który niemało kosztuje. Nikt nie wyda jednorazowo około 1 tys. zł i nie będzie ponosił kolejnych miesięcznych kosztów e-podpisu tylko do założenia spółki przez internet — mówi Michał Jaskólski, ekspert Business Centre Club. Jego zdaniem, sama elektroniczna rejestracja w 24 godziny to nie wszystko.

— I tak trzeba dostarczyć sądowi rejestrowemu w formie papierowej dokumenty, które trafiają do ZUS i urzędu skarbowego. To powoduje, że pełne założenie spółki z o.o. przez internet wcale nie jest szybsze niż w sposób tradycyjny. Trwa to tyle samo. W Warszawie np. na założenie spółki trzeba czekać od 2 do 3 miesięcy. Ja swoim klientom odradzam korzystanie z formuły S 24 — mówi Michał Jaskólski.

E-spółka jest wyłączona więc z tzw. jednego okienka (które notabene i tak nie działa). Nowa firma musi samodzielnie ubiegać się o numery REGON i NIP oraz dokonać zgłoszenia do ZUS. Zaletą wykorzystania S 24 jest natomiast np. brak obowiązku pełnego pokrycia kapitału zakładowego (5 tys. zł) już w chwili wysłania formularza rejestracyjnego do sądu. Dzięki temu jeszcze przed zakończeniem procedury rejestracyjnej spółka może otworzyć rachunek bankowy. Pełne pokrycie kapitału zakładowego przez wspólników musi nastąpić w ciągu 7 dni od wpisu do KRS. Obecnie w KRS widnieje 270 tys. wszystkich spółek z o.o.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy