Zawiadomienie do prokuratury po kontroli CBA w ARP

  • PAP
opublikowano: 03-10-2019, 09:30

Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli w Agencji Rozwoju Przemysłu skierowało zawiadomienie do prokuratury - poinformowało w czwartek PAP Biuro. Funkcjonariusze sprawdzali, czy zgodna z prawem była sprzedaż akcji Fabryki Łożysk Tocznych (FŁT) w Kraśniku.

Zawiadomienie skierowano do Prokuratury Regionalnej w Warszawie i dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby odpowiedzialne za proces prywatyzacji kraśnickiej fabryki - poinformowało w czwartek CBA. Według funkcjonariuszy, którzy sprawdzali Agencję, spółkę sprzedano Chińczykom, pomimo wyższej o 39 mln zł oferty słowackiego inwestora.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski mówił PAP w maju, że kontrolę w ARP podjęli funkcjonariusze lubelskiej delegatury Biura z wydziału postępowań kontrolnych. "Kontrolę podjęto po świętach wielkanocnych, ma ona potrwać trzy miesiące - do 23 lipca" - powiedział PAP Brodowski. Z czwartkowej informacji CBA wynika, że została przedłużona i zakończyła się 9 września.

Agenci sprawdzali, jak podejmowano i realizowano decyzje o sprzedaży należących do Skarbu Państwa akcji kraśnickiej FŁT. "W 2012 r. zarząd Agencji, pomimo trwającej w Fabryce restrukturyzacji i jej dofinansowaniu kwotą 20 mln zł zdecydował jednak o sprzedaży posiadanych przez siebie akcji fabryki" - podało CBA po kontroli. "Zgłosiło się dwóch inwestorów – chiński i słowacki" - zaznaczyło Biuro.

"Przeprowadzona sprzedaż akcji FŁT Kraśnik SA została zrealizowana z naruszeniem obowiązującej w ARP SA +Procedury zbywania akcji+" - ustalili kontrolerzy z CBA.

"Akcje zostały sprzedane chińskiej korporacji za cenę niższą o blisko 39 mln zł od oferowanej przez słowackiego inwestora - skutkiem czego wyrządzona została szkoda w majątku Agencji Rozwoju Przemysłu SA" - ocenili funkcjonariusze z lubelskiej delegatury biura i zawiadomili prokuraturę.

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku powstała w 1938 roku jako fabryka amunicji budowana w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po wojnie - w 1948 roku rozpoczęto tam produkcję łożysk. W 1995 roku fabryka została przekształcona w jednoosobową spółkę należącą do Skarbu Państwa. 2 sierpnia 2013 roku większościowy pakiet akcji kupiła luksemburska firma ZXY Luxembourg Inwestment S.a r.l. wchodzącą w skład Tri Ring Group Corporation - wynika z informacji na stronach spółki.

Fabryka podała, że wcześniej - w ramach restrukturyzacji majątkowej - utworzono spółki zależne z ograniczoną odpowiedzialnością - Zakłady Metalowe Kraśnik zajmujące się produkcją na rzecz obronności państwa, w której 100 proc. udziałów sprzedano PHZ "BUMAR" i produkujący elementy toczne i łożyska igiełkowe Zakład Elementów Tocznych Kraśnik, sprzedany koncernowi Tsubaki-Hoover.

Trzecia wydzielona spółka - Elektrociepłownia FŁT produkująca energię cieplną i elektryczną na potrzeby fabryki i miasta Kraśnika - została sprzedana firmie PRATERM.

CBA
CBA
TR_Puls Biznesu
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane