Zbankrutował największy producent paneli słonecznych

opublikowano: 20-03-2013, 17:08

Chiński Suntech Power Holdings został ogłoszony bankrutem po tym, jak osiem banków poinformowało w sądzie, że spółka nie wykupiła obligacji wartości 541 mln USD.

Problemy Suntech to skutek znacznego pogorszenia koniunktury spowodowanego w dużym stopniu przez chińskich producentów paneli słonecznych, oskarżanych o zalanie rynku i dumping. Cena polisilikonowej tafli wykorzystywanej w ogniwach słonecznych spadła w latach 2010-2012 o 73 proc., cena samych ogniw o 68 proc., a cena modułów o 57 proc. Według amerykańskiej firmy badawczej Maxim Group, główni producenci zanotowali stratę łączną 17,5 mld USD.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Suntech miał ostatnio także inny problem. W lipcu ubiegłego roku pojawiła się informacja, że partner biznesowy firmy oszukał w sprawie 680 mln USD zabezpieczenia pożyczki, którą gwarantował Suntech.

Spółkę założył w 2001 roku Shi Zhengrong, który w 1988 roku wyemigrował z Chin do Australii. Tam, po zrobieniu doktoratu z fizyki, trochę przez przypadek, zatrudnił się w branży energii słonecznej.  Shi został obywatelem Australii, ale wrócił do Chin, skuszony przez władze miasta Wuxi, które chciały przyciągnąć spółki najnowszych technologii. Zaoferowały 6 mln USD na uruchomienie działalności Suntech. Shi wykupił potem spółkę wraz z grupą inwestorów, w której znalazł się m.in. Goldman Sachs. W 2005 roku Suntech wszedł na giełdę w Nowym Jorku.

W 2006 roku Shi został biznesmenem roku w Chinach. Doradzał rządowi w sprawach polityki energetycznej. W szczytowym momencie, w 2008 roku Forbes szacował majątek Shi na 2,9 mld USD. W ubiegłym roku oceniał go jednak już tylko na 500 mln USD, co było wynikiem spadku wartości rynkowej Suntech. Ile wynosi teraz?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zbankrutował największy producent paneli słonecznych