Zboża wykarmią inwestorów

Na czas korekty na globalnych rynkach warto zająć długie pozycje w kontraktach na zboża, radzą eksperci

Surowcowy indeks Bloomberg Commodity stracił w marcu 0,8 proc., zamykając pod kreską drugi miesiąc z rzędu. O pogarszających się nastrojach, związanych z wyprzedażą na większości rynków aktywów ryzykownych, świadczy fakt, że z opartych na surowcach ETF wycofano w tygodniu zakończonymw ubiegły czwartek 282 mln USD. Jednak skala korekty, rozpoczętej po wyjściu wskaźnika pod koniec stycznia na ponad dwuletni szczyt, wciąż jest umiarkowana, a to dzięki lutowemu odbiciu cen zbóż oraz konsolidacji w notowaniach złota. W rezultacie Bloomberg Commodity Index wciąż znajduje się powyżej linii trwającej od dwóch lat tendencji wzrostowej. W pesymizm nie popadają ankietowani przez „PB” analitycy.

— Surowce powinny znaleźć wsparcie, bo dobra koniunkturaw gospodarce światowej powinna się utrzymać w 2018 r., a wręcz możemy przejść do inflacyjnego etapu wzrostu gospodarczego — zapowiada Mateusz Namysł, analityk Raiffeisen Polbanku.

Zdaniem zajmującego drugie miejsce w rankingu generalnymspecjalisty rynki surowcowe w górę ciągnąć powinny w najbliższych miesiącach płody rolne. Podobny scenariusz obstawia Marcin Kiepas, według którego towarzyszyć temu będzie kontynuacja korekty w notowaniach metali, ze względu na umocnienie dolara i obawy o wybuch wojny handlowej.

W kwietniu na najlepszy surowiec pszenicę typuje dwóch specjalistów, a zdaniem Doroty Sierakowskiej z DM BOŚ, jeszcze lepiej zachowywać się będzie inne zboże — kukurydza.

Taki scenariusz oznaczałby powrót do odrabiania strat z trwającej od 2012 r. bessy. W roli marudera specjaliści najchętniej widzą kakao lub ropę WTI. Pierwszy z surowców, który od początku roku zyskał 35 proc., powinien wejść w korektę, spodziewa się troje analityków. Tymczasem zdaniem dwóch, w tym Mateusza Groszka z Admiral Markets, do zajęcia krótkiej pozycji na ropie WTI warto wykorzystać powrót cen w okolice szczytu sprzed dwóch miesięcy. © Ⓟ

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

- Kukurydza (USA)

Notowania kukurydzy radziły sobie ostatnio relatywnie dobrze, nawet mimo obaw inwestorów dotyczących dużych zapasów tego surowca na świecie. Niemniej, obawy te są już uwzględnione w cenach, a sytuacja fundamentalna na globalnym rynku kukurydzy coraz bardziej sprzyja kupującym.

- Kakao (USA)

Na wykresie kakao przez ostatnich kilka tygodni obserwowaliśmy rajd wzrostowy, który doprowadził do przegrzania tego rynku. Stronie popytowej przestały także sprzyjać fundamenty, bo poprawiła się sytuacja pogodowa na terenach uprawy kakao w Afryce Zachodniej.

Krzysztof Koza, Mateusz Groszek, Admiral Markets

- Gaz ziemny

W poprzednim miesiącu gaz ziemny okazał się po raz kolejny jednym z gorzej zachowujących się surowców. Jednak ostatnia wyprzedaż nie jest potwierdzona przez pozostałe surowce energetyczne. Scenariusz wzrostowy wspierany jest również przez analizę techniczną oraz sezonowość.

- Ropa WTI

Ostatnia przecena ropy naftowej była tylko zapowiedzią mocniejszej korekty. Widać to chociażby po pozycjonowaniu się zarządzających na kontraktach terminowych (realizują zysk, nie dobierają długich pozycji do portfela), ale także po optymizmie inwestorów detalicznych. Dodatkowo rosnąca produkcja amerykańskiej ropy naftowej powinna wspierać scenariusz korekty.

Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank

- Pszenica

W 2017 r. notowania surowca ustabilizowały się na bardzo niskich poziomach. Silny wzrost gospodarczy powinien zachęcać do zwiększenia konsumpcji pszenicy, która ma znaczny potencjał do odbicia w 2018 r.

- Drewno (lb1 Comdty)

Notowania surowca znajdują się w okolicy historycznego maksimum, co powinno zachęcać potencjalnych kupujących do poszukiwania przez nich tańszych substytutów tam, gdzie to możliwe.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

- Cukier

Cukier w pierwszym kwartale został potężnie przeceniony, przez co kurs spadł na 2,5-roczne minimum. Tak ostre spadki oderwały kurs od fundamentów. Szczególnie że wzrost cen ropy będzie skutkować większym użyciem brazylijskiej trzciny cukrowej do produkcji etanolu.

- Kakao

Zbyt wysokie temperatury w Afryce Zachodniej wywindowały kurs kakao, ale trend wzrostowy pod koniec marca zaczął wykazywać pierwsze oznaki wygasania — należy liczyć się z mocnym spadkowym odreagowaniem.

Marcin Kiepas, niezależny analityk

- Pszenica

Czterotygodniowa realizacja zysków, po tym jak wcześniej ceny pszenicy mocno ruszyły do góry w połowie stycznia, powinna kończyć całą korekcyjną sekwencję, otwierając drogę do wzrostu. Pierwszym celem są maksima z lutego. Docelowo jednak notowania pszenicy mogą spróbować zaatakować późną wiosną szczyty z lipca 2017 r.

- Ropa WTI

Wysoka produkcja ropy w USA stanowi przeciwwagę dla działań OPEC. Nic nie wskazuje na to, że ta równowaga sił zostanie zachwiana. Dlatego też powrót cen ropy WTI w okolice styczniowych maksimów, nie tylko na podstawie analizy technicznej, jawi się jako okazja do zajęcia krótkiej pozycji. Docelowo notowania powinny zejść poniżej 60 USD/bbl.

Andrzej Kiedrowicz, DM Copernicus Securities

- Cynk

Ceny cynku powinny być wspierane przez rosnący popyt ze strony chińskiego przemysłu motoryzacyjnego oraz planowane przestoje produkcyjne w chińskich kopalniach w ramach działań rządu nakierowanych na ochronę środowiska. Z tego powodu maleją światowe zapasy surowca i wycena cynku powinna rosnąć do zanotowanego w lutym maksimum na poziomie 3595 USD za tonę.

- Kakao

Wydaje się, że rynek kakao jest już technicznie wykupiony po tym, jak cena na londyńskiej giełdzie towarowej osiągnęła pod koniec marca 14-miesięczne maksimum na poziomie 1836 GBP za tonę. Korektę cenową powinna wspierać deszczowa pogoda w rejonie Wybrzeża Kości Słoniowej, podnosząc prognozy zbiorów tego największego na świecie producenta kakao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu