Zbrzyzny zamroził 1,7 mld zł

ES
opublikowano: 08-08-2007, 00:00

Akcjonariusze KGHM nie dostaną połowy dywidendy z 2006 roku. Na razie.

Akcjonariusze KGHM nie dostaną połowy dywidendy z 2006 roku. Na razie.

Prawie 1,7 mld zł nie trafi 10 września w ręce akcjonariuszy Polskiej Miedzi. Za sprawą interwencji posła SLD Ryszarda Zbrzynego. Argumenty szefa największego w KGHM Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego przekonały sąd, który przed rozpatrzeniem pozwu wstrzymał wypłatę drugiej transzy dywidendy.

Legnicki sąd rozpatrzy pozew posła 18 września. Według Ryszarda Zbrzynego, uchwała w sprawie podziału zysku jest niezgodna z prawem. Powołuje się na artykuł 395 kodeksu spółek handlowych, w którym jest mowa o tym, że podział zysku odbywa się na ZWZA. Dlatego uważa, że ostatnie NWZA (9 lipca) nie miało kompetencji do zajmowania się sprawą podziału zysku. Przypomnijmy, że zwołano je po tym, jak ZWZA podjęło wadliwą uchwałę. Urzędnicy popełnili błąd w obliczeniach i w projekcie uchwały o przeznaczeniu na dywidendę 100 proc. zysku ustalili wypłatę po 16,98 zł za akcję. W ten sposób wirtualnie podwyższyli ubiegłoroczny zysk o 800 tys. zł. Dopiero na zwołanym później NWZA dokonano korekty i na wniosek przedstawiciela skarbu państw firma ustaliła w ramach wypłaty dywidendy po 16,97 zł za akcję.

Zbrzyzny przebywa na urlopie i jest nieuchwytny. Jego koledzy uznają postanowienie sądu za wielki sukces.

— Jesteśmy zachwyceni. Pojawiła się iskierka nadziei, że uda się zatrzymać zysk w spółce — mówi Piotr Trempała, szef Związku Zawodowego Pracowników Dołowych w KGHM.

Sprawa zaskoczyła zarząd KGHM.

— Złożymy zażalenie — mówi w imieniu prezesów Alina Urban z KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ES

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy